Mobil

Apple’da yeni dönem: iPhone kiralamak ister misiniz?

Amerikalı teknoloji devi Apple’ın üzerinde çalıştığı iddia edilen yeni projesi, oldukça ses getirebilir. İşte iPhone, iPad hatta MacBook kiralama mantığına dayanan yeni proje iddialarının detayları.

Apple’da yeni dönem: iPhone kiralamak ister misiniz?

Dünyanın en önemli teknoloji markalarından biri olan Apple, 7 Eylül’de gerçekleştirdiği Far Out etkinliğinin meyvelerini yemeye devam ederken, diğer bir taraftan da Amerikalı teknoloji devini yoğun şekilde eleştirenler de yok değil. Eleştirilerin odak noktasında ise, iPhone 13 modeli ile iPhone 14 modeli arasında neredeyse hiçbir fark olmadığının iddia edilmesi.

Apple’ın yeni özelliklerinin büyük kısmını Pro modellere kaydırdığı hatta tasarım değişikliği konusunda bile yalnızca Pro modellerine iltimas tanıdığı bir gerçek. Ancak iPhone 14 modelinin de selefinin bire bir aynısı olduğunu söylemek haksızlık olur. Bununla birlikte kullanıcıları bu konuda ikna etmek bir hayli güç olacağa benziyor.

Apple’da yeni dönem: iPhone kiralamak ister misiniz?

İşte Amerikalı teknoloji devinin elinde tüm bu gündemi değiştirebilecek çok önemli bir kozun bulunduğu iddia ediliyor: Kiralama projesi. Bloomberg editörü Mark Gurman tarafından ortaya atılan iddialara göre, Apple bu yıl içerisinde yazılım ve donanım kiralama projesini resmen tanıtarak uygulamaya koyacak.

Apple’ın yeni planı hakkında bilgi veren Gurman, Amerikalı teknoloji devinin artan maliyetlere paralel olarak fiyatların da yukarı çekilmesi sonrası kullanıcıların daha az iPhone satın alma eğilimine girebileceklerini bunun gelirlerde bir düşme yaratmasının önüne geçebilmek içinse, iPhone’ların kiralanmaya başlanacağını iddia ediyor. Bu kiralama sisteminin bir tür abonelik sistemi şeklinde gerçekleşeceğini ve sisteme kayıt olan kullanıcıların her yıl ellerindeki iPhone’ları yeni modelle değiştireceğini söyleyen Gurman, aynı durumun iPad ve MacBook için de geçerli olacağını da belirtiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.