Mobil

Apple'dan heyecanlandıran işlemci kararı!

Apple 2022'de satışa sunacağı yeni iPad modellerinde 3 nm işlemci kullanacağını açıkladı. Fakat hangi modellerde kullanacağı netlik kazanmadı.

Apple'dan heyecanlandıran işlemci kararı!

Apple 2022 yılında çıkartacağı İpadlerde 3nm(nanometre) işlemci kullanacağını açıkladı. Bu telefon ve tablet camiasında kullanılacak en güçlü işlemci olacak. Güçlü olmasının nedeni ise işlemci nanometresinin düşük olmasından kaynaklanıyor.

Apple'ın yeni nesil işlemcilerini de her zaman olduğu gibi TSMC firması üretecek. Apple'ın bu işlemciyi hangi İpad'e koyacağı bilinmese de mobil pazar için heyecanlandırıcı bir haber olduğunu söyleyebiliriz. 

Apple'ın şu an kullandığı 5 nm'lik işlemcileri ile yeni 3 nm'lik işlemcileri kıyaslayacak olursak performansın en az yüzde 10 artacağı ve enerji harcamasını ise en az yüzde 25 düşeceği söyleniyor. Bu bize daha fazla batarya ömrü ve daha akıcı kullanım sunacak gibi görünüyor. 

3 nm işlemciye sahip İPad ile beraber tanıtılması beklenen İphone'larda 3 nm'lik işlemcinin kullanılamayacağı belirtiliyor.

Peki işlemcilerde nanometre nedir? Ve ne işe yarar?Apple'dan heyecanlandıran işlemci kararı! - Resim : 1

Nanometre nedir?

Nanometre yada kısaltılmış haliyle nm. Santimetre, metre ve kilometre gibi bir ölçü birimidir. Nanometre'yi oldukça küçük mesafelerin ölçülerini belirtmek için kullanırız. Bu nedenle bilişim sektöründe oldukça yaygındır. 

İşlemcilerde Bulunan nm Değeri Ne İfade Ediyor?

İşlemcilerin içinde miyarlarca transistör bulunur ve transistör sayısı arttıkça işlemcinin performansı da artıyor. Nanometreyi de bu transistörlerin arasındaki mesafeyi belirtmek için kullanırız. Yani 3 nanometrelik bir işlemcinin transistörleri arasındaki mesafe 3 nanometredir. Transistörlerin arasındaki mesafe azaldıkça  o işlemciye daha fazla transistör koyabiliriz bu da doğrudan performansı iyi yönde etkiler. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.