Apple'dan iPhone sahiplerine uyarı!

Apple, kimlik hırsızlığı amaçlı e-postalar yüzünden iPhone, iPad ve Mac sahiplerini uyardı. Kişisel bilgilerinizi korumak için almanız gereken önlemler haberimizde.

Apple'dan iPhone sahiplerine uyarı!

iOS ve macOS her ne kadar güvenli bir platform olsa da, e-mail yolu ile phishing olarak isimlendirilen saldırılardan dolayı veri hırsızlığı durumu yaşanabiliyor. Apple, son dönemde artan phishing saldırıları için müşterilerine uyarıda bulundu.

Apple Destek sayfasında "Kimlik hırsızlığı amaçlı e-postalar, sahte "virüs" uyarıları, destek aramaları ve başka türdeki dolandırıcılık eylemlerinin önüne geçme" başlıklı yazıda, iPhone, iPad ve Mac sahiplerinin bu tür saldırılardan nasıl korunacağı yer alıyor.

Apple, phishing olayı ile ilgili; "İnternette gezinirken iPhone, Mac veya başka bir Apple aygıtınızda virüs tespit edildiğini bildiren bir iletiyle karşılaşırsanız ya da Apple'da çalıştığını iddia eden bir kişi sizi arayıp hesap adınızı ve parolanızı isterse bu, olası bir dolandırıcılığın hedefinde olduğunuzu gösteriyor.

Dolandırıcılar sizi Apple Kimliği parolanız veya kredi kartı bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmaya ikna etmek için sahte e-posta, açılır reklam, kısa mesaj ve hatta telefonla arama da dahil olmak üzere mümkün olan her yolu dener." açıklamasında bulundu.

Bu tür kimlik hırsızlığı olaylarının önüne geçmek için iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini kullanmanızı öneriyoruz.

Apple'dan iPhone sahiplerine uyarı! - Resim : 1

İnternette gezinirken aygıtınızla ilgili bir soruna dair sizi uyaran bir açılır reklam veya sayfa ile karşılaşabilirsiniz. Bu uyarılar, sizi sahte bir destek numarasını aramaya veya sorunu çözeceği iddia edilen bir uygulamayı satın almaya ikna etmek için tasarlanmış açılır pencerelerdir. Bu yüzden pop-up reklamlardaki uygulamaları indirmeyin.

Apple'ın kimlik avı saldırısı ile ilgili makalesine buradan ulaşabilirsiniz.