Mobil

Apple kişisel verileri paylaşan uygulamaları kaldırıyor!

Apple bundan böyle kişisel veri paylaşan uygulamaları mağazasında barındırmayacak.


Apple, uygulama mağazasında bulunan ve habersiz bilgi paylaşımı yapan uygulamaları tek tek kaldırma kararı aldı.

Bildiğiniz gibi kullanıcıların kişisel verilerini depolayarak farklı firmalara para karşılığı satan markalar her geçen gün artıyor. Bunun önüne geçmek için ve kullanıcılarına güvenilir imajını göstermek adına Apple, bundan sonra güvenilir olmayan uygulamaları mağazasında barındırmayacak.

Bu paylaşım için kullanıcıdan açık bir şekilde izin almadan hareket eden uygulamalar, Apple’ın hizmet politikalarını da ihlal ediyorlardı. Şirketin yönergeleri, kullanıcıların konum paylaşmalarını kendi kontrollerine bırakan maddeler içeriyor.

Apple’ın aldığı bu kararın ardında, Avrupa Birliği ülkelerinde 25 Mayıs’ta yürürlülü girmesi beklenen Genel Veri Koruma Yönetmeliği de mevcut. Bu yönetmelik, teknoloji şirketlerinin kullanıcların bilgilerini korumaları konusunda önemli bir baskı aracı haline geldi. Aynı şekilde WhatsApp’ın 16 yaşından küçüklere kapatılması da bu yönetmelik sayesinde geçtiğimiz günlerde gerçekleşmişti.

Henüz bu kararın ne zaman uygulamaya geçeceği belli değil ancak Apple'ın bu tarz bir yaklaşımda bulunması kullanıcıları adına güzel bir gelişme. 

Yorumlar
Serkan
Facebook'tan baslasın o zaman. Samimiyetini görelim
Cevapla
Mert
Bence sadece kişisel verilerin korunması adına Apple'a geçenler olur..!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.