Apple’dan tepki çeken hamle: Popüler müzik uygulamasını kaldırdı

Amerikalı teknoloji devi Apple, kendi politikasını uygulama konusunda ne kadar katı olduğunu yeni hamlesiyle bir kez daha göstermiş oldu.

Apple’dan tepki çeken hamle: Popüler müzik uygulamasını kaldırdı

Teknolojinin hızlı gelişimi, bir zamanların en popüler cihazlarının bile bir süre sonra miadını doldurmasına neden oluyor. Öyle ki çıktığı ilk günden itibaren klasik MP3 çalarların en büyük katili haline gelen ve çok uzun süre müzik çalar denildiğinde akla gelen ilk isim olan iPod bile, bu değişime ayak uyduramamış ve tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almıştı.

Bununla birlikte zaman zaman kimi geliştiriciler kullanıma sundukları uygulamalarla iPod’un yeniden hatırlanmasını sağlayabiliyor. Ancak burada da karşımıza Apple’ın katı ve aslında fazlasıyla can sıkan tutumu çıkıyor. İşte bir süredir özellikle TikTok videolarında karşımıza çıkan ve indirilme sayısı milyonları aşan Retro Pod isimli uygulamanın da akıbeti aynı oldu.

Apple’dan tepki çeken hamle: Popüler müzik uygulamasını kaldırdı

Retro Pod uygulaması, iPhone’u iPod’a çeviren bir müzik uygulamasıydı ve kullanıcılar arasında hızla popüler hale gelmeye başlamıştı. Nitekim son verilere göre bu uygulama, tüm müzik uygulamaları arasında 11. Sıraya kadar yükselmeyi başarmıştı. Ancak dün itibariyle bu uygulamayı indirmek isteyen iOS kullanıcıları, Retro Pod’un mağazada olmadığını gördüler. Bunun sebebi ise, Apple’ın söz konusu uygulamayı mağazadan kaldırmış olmasıydı.

Bu gelişmenin üzerine şu an için ne Apple’dan ne de uygulamanın geliştiricisinden bir açıklama yapılmış değil. Ancak Amerikalı teknoloji devi daha önceki benzer uygulamaları da mağazadan kaldırmış ve bunun sebebi olarak ise Apple teknolojisinin kopyalanmasına müsaade edilmemesi gösterilmişti. Muhtemelen Retro Pod’un akıbeti de bu sebebe dayanıyordur.