Mobil

Apple'dan utanç verici güncelleme yolda!

Qualcomm ile arasında yaşanan bir patent ihlali sonucunda birçok Apple ürünün Çin'deki satışı yasaklanmıştı. Şimdi ise Apple'dan utanç verici güncelleme geliyor. İşte detaylar!

Apple'dan utanç verici güncelleme yolda!

Patent savaşları özellikle teknoloji şirketleri arasında önemli konulardan biri.

Günümüzde birçok firmanın rekabet ettiği bu alanda son yıllarda başlayan bir anlaşmazlık farklı alanlarda kendini göstermeye başladı. Mobil işlemci devi Qualcomm ile Apple arasında yaşanan patent krizi Apple ürünlerinin satışlarının yasaklanmasına sebebiyet vermişti.

Yaşanan patent krizi sonrasında Apple'ın iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinin satışının yasaklandığı belirtilmişti.

Bu krizin ardından Qualcomm'ın Başkan Yardımcısı Don Rosenberg, "Müşterilerimizle olan ilişkimize büyük değer veriyoruz ve nadiren mahkemelerin hizmetine başvuruyoruz. Fakat aynı zamanda fikri mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin kalıcı inancımız var. Apple bize tazminat vermeden fikri mülkiyetimizden yararlanmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Apple'dan utanç verici güncelleme yolda!

Apple ise oldukça pişkin bir tavırla; "Qualcomm'un ürünlerimizi yasaklatma yönündeki çabası, yasa dışı uygulamaları dünyanın her yerinde soruşturulan bir şirketin çaresiz girişimidir. Tüm Apple modellerimiz Çin'deki müşterilerimiz için mevcut bulunmaktadır" açıklamasında bulundu. 

Peki daha sonrasında ne oldu? Apple, Çin satışlarına devam etmek adına ''çaresiz girişim'' gücünü kullanarak Çin pazarında satışa sunulan ürünlerine güncelleme getireceğini ve her iki patent ihlalini ortadan kaldıracağını duyurdu. Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Sacma
Cem sacmalamissin çin daha önce ters muhendislikle teknoloji üretirken şimdi çok büyük ARGE çalışmaları ile teknoloji üretiyor.teknolojide her firma bir alan tutmuş işlemciler Intel v.s ama Çin'de yonga setleri ve birçok parça üretiyor Apple in içini aç bakalım ne kadar Kore ve Çin parça bulacaksın senin dediğin eskidendi adamlar şimdi harbi harbi yapıyor ve çok sağlam ürünleri var
Cevapla
Mehmet
amerikan emperyalizminin besleyip büyüttüğü yapı ohh nasıl memnun oldum anlatamam daha beter olsunlar inşallah , adam bide diyor 15 bin lira olsa da millet alır zengin zannetti galiba herkesi Türk vatandaşı olarak yerli ürün tercih edeceğim inşallah bundan sonra
Cevapla
kızgın adam
apple kullanmak zorunluluğumuz yok. paramla rezil olmak istemem açıkçası. çok daha kaliteli ve makul fiyatlara çin malı kaliteli akıllı telefonlar satılmaktadır. apple pazarını kaybediyor o yüzden böyle .....
Cevapla
Cem
Cin markasi telefonlar kaliteli degildir, kaliteli markalar Japon Amerikan ve Alman markalaridir. Bunlar harici markalar parayla rezil ol markalaridir. Teknolojik cihazlara gelelim, tum markalar birlesse malesef bir Apple etmiyor, aci gercek bu. Ayrica Cinli markalar hukumetin casus servisleri gibi calisir, ancak Apple’in hukumete bile karsi cikip kullanici guvenligini nasil korudugunu tum dunya gordu, bu yuzden insanlar 15bin lira da olsa Apple’dan vazgecmezler, haklilar da. Siz Cin hukumetinin usagi olmus markalari kullanin ama diger insanlarin tercihine de karismayin en iyisi, kendi bilgilerinizi istediginiz yere hediye etmekte ozgursunuz elbette.
Timothy
Apple'ın rakiplerinin amacı üzüm yemek değil malesef bağcıyı dövmek, bağcı da sütten çıkmış ak kaşık olmayabilir tabi.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.