Mobil

Huawei Mate 20 Pro yiyecek tanımlama

Bu yazımızda Huawei Mate 20 Pro cep telefonunda bulunan yiyecek tanımlama özelliğine göz atıyoruz.


Cep telefonlarının gelişimine son yıllarda yapay zeka katkısı da eklendi. Özellikle fotoğraf çekimlerinde kullanılan yapay zeka, farklı alanlarda da karşımıza çıkıyor. Huawei Mate 20 Pro'da bulunan yiyecek tanımlama özelliği ile yediğiniz bir meyve ya da yemeğin kalorisini görebiliyorsunuz.

Huawei Mate 20 Pro yiyecek tanımlama

Telefonla bulunan HiVision yapay zeka desteği ile kullanılan yiyecek tanımlama özelliği kamerada gördüğünüz yiyeceklerin (meyve, sebze ya da yemek) kalorilerini görme imkanı sağlıyor. Bu özelliği kullanmak için ilk olarak kamerayı açmanız gerekiyor. Ana kamerayı kullanırken ekran sol üst köşesinde bulunan simgeye tıkladığınızda HiVision menüsü geliyor. Bu menüde farklı bir kamera ekranı geliyor. Burada en sağda 'Tanımla' seçeneğini geldiğinizde yiyecek tanımlama özelliğini de kullanmaya başlıyorsunuz.

Kameraya gösterdiğiniz yiyeceklerin ismi ve 100 gramında ne kadar kalori bulunduğu bilgisi ekrana geliyor. AR yani Artırılmış Gerçeklik (Agumented Reality) özelliği ile yiyeceğin üzerinde ismini ve kalori miktarını görebiliyorsunuz.

Yaptığım denemelerde telefonun genel olarak başarılı olduğunu gördüm. Eğer kameraya gösterdiğiniz meyve, sebze ve yiyecek güzel bir ışık altında ise ve doğru bir şekilde sunulmuşsa bu bilgileri görebiliyorsunuz. HiVision teknolojisi önceden yüklenmiş bilgilere ve görüntü algılama teknolojisine dayanarak Azumio ile işbirliği ile size bu bilgileri getiriyor. Bu sistemin çalışması için internet bağlantısı gerekiyor. Zira bilgiler ve yiyeceğin resmi internet bağlantısı sayesinde geliyor.

Yaptığım denemelerde Huawei Mate 20 Pro'nun elma, armut, pilav, ekmek, portakal ve mandalina gibi yiyecekleri rahatlıkla tanıdığını gördüm. Ancak bu işlemi doğru bir şekilde yapabilmek için özellikle yemeklerin iyi ışık altında kameraya gösterilmesi gerekiyor. Sağlığına dikkat eden, diyet yapan ya da sağlıklı beslenenler için güzel bir özellik.

Deneyimleyerek beğendiğimiz bir özellik olan yiyecek tanımlama güzel çalışan faydalı bir fonksiyon. Telefonun yapay zeka desteğini artıran bu özelliği bu konularda hassas Huawei Mate 20 Pro sahiplerine öneririz.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.