Mobil

Apple'dan yeni hamle. Rakipleri engelleme başladı!

Apple, yeni kulaklarının çıkışına az bir süre kala, rakip kulaklık ve hoparlörleri online satış mağazasından kaldırdı.


Apple' dan kulaklarının bu yıl satışa çıkacağını doğrular nitelikte olan davranış, Apple yeni ürünleri çıkmadan önce online ve perakende satış mağazalarından Logitech, Sonos ve Bose'nin ürünlerini kaldırdı.

Apple'dan yeni hamle. Rakipleri engelleme başladı!

Kaliforniya merkezli teknoloji devi uzun süredir, üçüncü taraf donanımlarını satıyordu. Ancak geçen ayın sonunda Apple' ın çevrimiçi mağazasından Bose' un tüm kulaklıkları ve hoparlörleri, Logitech' in Ultimate Ears markasının hoparlörleri ve Sonos' un en son akıllı hoparlörü mağazadan kaldırıldı. 

Apple' ın bu adımları, ses stratejisini genişletmek için birden fazla yeni ürün geliştirirken geldi. Bloomberg, Apple markalı ilk kulak üstü kulaklıkların bu yıl duyurulabileceğini bildirdi.  Apple, 2016 yılında bazı Sonos hoparlörlerini satmaya başlamıştı. Ocak ayında Apple, Sonos'un kendisine rakip olmayan dijital ses asistanı One SL hoparlörünü satmaya başlamıştı. Ancak bu cihazı geçen ay çevrimiçi mağazasından çıkardı. Bu hareketi Apple' ın yeni bir dijital ses asistanı olan HomePod akıllı hoparlörünün daha küçük bir versiyonu üzerinde ki çalışmaların sona yaklaştığını düşündürüyor. 

Apple, yeni ürünlerine yer açmak için daha önce dijital ve fiziksel satış raflarını temizledi. 2014 yılında , Apple Watch'u duyurduktan hemen sonra Fitbit' in giyilebilir cihazlarının satışını durdurdu. Şirket, birkaç yıl önce Bowers & Wilkins ürünlerini de çekti ve bu yılın başlarında Bang & Olufsen cihazlarını mağaza raflarından çıkardı. Ayrıca 2014 yılında Bose, Apple'a ait Beats'e patent ihlali nedeniyle dava açtıktan sonra Bose aksesuarlarının satışı geçici olarak durdurulmuştu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.