Mobil

Apple'ın başı şarj adaptörleriyle dertte!

Apple'ın iPhone şarj adaptörlerini bilerek cihazla uyumsuz hale getirdiği iddiası sonucunda kullanıcılar ayaklandı. İşte detaylar!

Apple'ın başı şarj adaptörleriyle dertte!

Son zamanlarda Apple'ın eski cihazlarını kasıtlı olarak yavaşlattığına yönelik gelişmelerle çalkalanan gündem bu kez farklı bir noktaya kaydı. Bazı iPhone kullanıcıları, yeni iOS güncellemesi ile beraber şarj adaptörleri ve cihazlar arasında kasıtlı olarak uyumsuzluk sorunu ortaya çıktığı iddiasıyla Apple'a dava açtı. 

Apple'ın başı şarj adaptörleriyle dertte!

Eskiyen iPhone modellerinin yavaşlamaya başlaması tüm iPhone kullanıcılarının ortak sorunu haline gelmiş ve bu konuda dev şirkete 1 trilyon değerinde rekor seviyede dava açılmıştı. Geçmişte bu konuyla alakalı açıklamalarda bulunan şirket, güvenlik önlemi olarak cihazların pil yüzdesi %80'in altına düştüğünde işlemci hızı otomatik olarak yavaşlatılıyor demişti.

ABD'li şirket bu konu haricinde yeni güncelleme ile beraber şarj adaptörleri ve cihazlar arasında kasıtlı olarak uyumsuzluk olduğu iddiasıyla tekrar bir davayla karşı karşıya kaldı. Kaliforniya eyaletinde yapılan soruşturma sonucunda ortaya çıkan sorunun iOS 10.1.1 güncellemesinin ardından gerçekleştiği söyleniyor.

Apple'ın iPhone şarj adaptörlerini bilerek cihazla uyumsuz hale getirdiği iddiası sonucunda binlerce kullanıcının yeni şarj adaptörü almak zorunda kaldığı söylenenler arasında. Şarj adaptörleri uyumsuzluk mesajları vermeye başladı ve kullanıcılar iki kat daha pahalı yeni adaptörler almak zorunda kaldı. Apple da böylece karını arttırmış oldu.

İlk bakışta Apple açısından ciddi bir problem olacak gibi duruyor zira yavaşlatma konusunda zaten firmanın sabıkası vardı.

Yorumlar
Selçuk
insanların tercihlerini tartışması anlamsız herkesin tercihlerinde mantıklı gerekçeleri var neticede kim hangi telefonu kullanırken mutlu oluyorsa onu kullanmaya devam etsin :) şahsen Samsung s2 den başlayan ve note8 lere ulaşan android maceram ve iphone 5 ten başlayan ve 8 pluslara ulaşan iphone maceram farklı modeller ve işletim sistemleri sonucunda beni en çok mutlu eden iphone 'dur.. Mevzu markada hangisi iyi sorusu değil sen hangi işletim sistemini istiyorsun ?
Cevapla
Demet
Sorry Huawei demek istemistim 🙏🏽
Cevapla
Demet
Huwaii son hizla geliyor iphone populerligini kaybedecek artik ... Çin gucu .....
Cevapla
selim
kesinlikle öyle şarj aletimin hiçbir sorunu yokken yenisi almak duurmunda kaldım. Bunların dolandırıcılığıyla uğraşılmaz hiç bulaşmamak en iyisi
Cevapla
yakup
iphone firması bu problem bir an önce gidermesi gerek gidermesse müsteri kaybeder
Cevapla
Reed
Haklısın Yakup abi hemen apple pazarlama departmanina iletelim
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.