Apple'ın çevreci ürünleri fena patladı, aşırı dayanıksızlar paranız boşuna gidiyor

Apple, çevre dostu FineWoven aksesuar serisinin üretimini dayanıklılık problemleri sebebiyle askıya aldı.

Apple'ın çevreci ürünleri fena patladı, aşırı dayanıksızlar paranız boşuna gidiyor

Apple, geçen Eylül ayında piyasaya sürdüğü ve çevreci bir alternatif olarak tanıttığı FineWoven aksesuarlarının üretimini durdurdu. Bu aksesuarlar, dayanıklı bir deri alternatifi olarak sunulmuştu; ancak zamanla dayanıklılık iddialarının geçerli olmadığı ortaya çıktı. Duyumcu Kosutami, bu bilgiyi sosyal medya platformu X üzerinden paylaştı. Kosutami, Apple ürünleri hakkında doğru bilgiler vermesiyle tanınıyor ve FineWoven aksesuarları da dahil olmak üzere, Apple'ın planlarını doğru bir şekilde öngördüğü biliniyor.

Apple, FineWoven materyalini daha önceki deri aksesuarlarının yerine çevre dostu bir seçenek olarak tanıtmıştı. Bu materyal, %68 geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmış "lüks ve dayanıklı mikrotvil" olarak açıklanmıştı.

Apple'ın çevreci ürünleri fena patladı, aşırı dayanıksızlar paranız boşuna gidiyor

Fakat kullanıcılar bu ürünlerin kalitesinden memnun kalmadılar ve dayanıklılıkla ilgili şikayetler artmaya başladı. FineWoven iPhone kılıfları 59$, MagSafe cüzdanlar 59$, AirTag tutucular 35$ ve Apple Watch bantları 99$ gibi yüksek fiyatlarla satışa sunulmuştu.

Duyumcu Kosutami, FineWoven aksesuarlarının ilk görsellerini de resmi açıklamadan hemen önce paylaşmıştı. Apple, bu ilkbaharda yaptığı ürün tazelemesinde FineWoven aksesuarları için yeni renk seçeneklerini de sunmadı. Eğer Apple gerçekten üretimi durdurduysa, mevcut stokların tükenmesi biraz zaman alabilir. Şirketin, deri dışında yeni bir materyal arayışı içinde olabileceği ve bu sürecin bir alternatif bulunana kadar devam edeceği tahmin ediliyor. Kosutami'nin geçmişteki başarılı tahminleri göz önüne alındığında, bu yeni gelişmelerin doğruluğu konusunda şüpheye yer bırakmıyor.