Mobil

Apple'ın mağazası App Store hacklendi!

Rus hacker tarafından geliştirilen bu eklenti bakın Apple'a ne zararlar veriyor.


Apple firması, teknoloji dünyasında en fazla anılan en popüler firmalardan birisi. Şirket özellikle iPhone'u geliştirdikten sonra telefon piyasasına hareket ve canlılık getirdi. Apple ayrıca sahip olduğu yazılım ve donanım özellikleri sayesinde üst düzey kullanıcı deneyimi de sunuyor.

Şirket iPhone'un ardından çıkardığı iPad ile de tablet piyasasını fethetti. Cihazlarında kullandığı iOS işletim sistemi desteği ile ürünlerinin özellik kalitesini arttırıyor.  Firma çeşitli kategorilerdeki binlerce yazılımlarını ise resmi sitesi App Store üzerinden kullanıcılarına sunuyor.

1342302595_iphone-uygulama.jpg

Ücretsiz uygulamalarının yanında ücretli yazılımlara da mağazasında yer veren Apple'ın önemli gelir kaynaklarından birisi olan App Store hacklendi.

Yeni gelen haberlere göre yazılım geliştiricisi "ZonD80" rumuzlu kullanıcı, bir süredir üzerinde çalıştığı eklentiyi tamamladı ve bu yazılım ile Apple Store'daki ücretli yazılımlar ufak bir hile ile bedava indirilebiliyor.

Yazılımın çalışma mantığına göre iOS 3.0 ve üzeri platformlar için geliştirilmiş ve ufak boyutlarda özel bir proxy bypass sistemine sahip. Eklenti, cihazın sahip olduğu iki adet sertifikayı hack'li olanlarla değiştiriyor ve herhangi bir uygulamayı satın al dediğinizde çıkan ödeme ekranı yerine in-appstore.com'u beğenmenizi isteyen bir bildirim karşınıza çıkıyor. Bu şekilde uygulamayı ücret ödemeden indirebiliyorsunuz.

1342303032_turuncu.png

Yazılım, hesap bilgilerinizi ve uygulamanın, versiyon, dil, uyumluluk gibi bilgilerini DNS adresinizi değiştirmek üzere farklı bir sunucuya gönderiyor ve  proxy bypass özelliği de gelince Apple Store'u kandırabiliyor. Yazılım bilgilerinizi farklı bir server'a gönderiyor ve geliştirici bu sayede App Store'dan uygulamayı ücretsiz indirebiliyorsunuz.

Şimdilik Apple bu konuda resmi bir bilgi vermedi ancak birçok otorite tarafından bu yöntem doğrulandı. Önlem alınmazsa bu yazılım Apple'a büyük zarar verecek gibi görünüyor.

Yorumlar
Misafir
Doğrudur evet hacklendi hatta benim arkadaşım yapıyor ama yasak onun yaptığı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.