Mobil

Apple’ın son hamlesi intikam olarak değerlendirildi!

Amerikalı teknoloji devi Apple’ın Uygulama mağazasındaki son hamlesi, çok önceden yaşanan bir olayın intikamı olarak nitelendirildi.

Apple’ın son hamlesi intikam olarak değerlendirildi!

BlueMail'in ortak kurucusu Ben Volach, iOS uygulamasına eklenen ChatGPT destekli özelliklerin Apple tarafından engellendiğini açıkladı. Şirketin, yapay zeka destekli içeriğin kullanımını sınırlandırmak için 17 yaş sınırı koyduğu belirtildi. Apple'ın engelleme kararına tepki gösteren Volach, söz konusu uygulamanın yanlış bir şekilde engellendiğini ifade etti.

Blix adlı geliştirici, Apple ile pek iyi bir ilişkiye sahip değil. Bu şirket Epic Games ile birlikte, Apple'ın App Store'dan aldığı kesintiye karşı mücadele etmek üzere kurulan App Fairness Koalisyonu'nun kurucu üyelerinden biriydi. Geliştirici ayrıca, Sign In With Apple özelliğinin, patent hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle bir dava açmıştı. Ancak bu dava reddedildi.

Apple’ın son hamlesi intikam olarak değerlendirildi!

Son BlueMail güncellemesi, yeni e-postalar yazmanıza yardımcı olmak için geçmiş e-postalardan metin çekmeyi sağlayan yapay zeka özellikleri içeriyor. Bu teknoloji, OpenAI'nin en son ChatGPT chatbot'unda kullanılan bir teknolojiyle destekleniyor.

Volach, Apple'ın güncellemeyi engellediğini belirterek WSJ'ye şunları söyledi: "Uygulamanız yapay zeka destekli içerik içeriyor, ancak şu anda içerik filtrelemesi içermiyor gibi görünüyor." Apple, uygulamanın yetişkin içeriği üretebileceği için 17+ yaş sınırını kullanması gerektiğini belirtti.

Apple, WSJ'ye yaptığı açıklamada, Blix'in şikayetini araştırdığını ve geliştiricilerin App Review Board'a itirazda bulunabileceklerini söyledi. Şirket, başka yapay zeka uygulamalarının yaş sınırlaması olmadan geçirildiği iddialarına ilişkin yorum yapmadı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.