Apple’ın USB Type-C’ye geçiş yapabileceği en son tarih açıklandı

Avrupa Birliği tarafından alınan ve özellikle Apple cephesinde geniş yankı uyandıran USB Type-C zorunluluğuna ilişkin kararın nihai uygulanma tarihi de açıklandı.

Apple’ın USB Type-C’ye geçiş yapabileceği en son tarih açıklandı

Avrupa Birliği, geçtiğimiz aylarda aldığı bir kararla tüm gözlerin üzerinde toplanmasına neden olmuştu. Hatırlanacağı üzere, Birlik tarafından alınan karara göre belli bir tarihten itibaren Avrupa Birliği’ne üye ülkeler içerisinde USB Type-C portu bulundurmayan hiçbir cihaz satışa sunulamayacak.

Bu kararını hem teknolojik atık sayısını azaltmak hem de vatandaşların her cihaz için farklı bir şarj kablosu maliyetine katlanmalarını engellemek için aldığını duyuran Avrupa Birliği, şimdi de söz konusu yasanın ne zamandan itibaren yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Apple’ın USB Type-C’ye geçiş yapabileceği en son tarih açıklandı

Buna göre 28 Aralık 2024 tarihinden itibaren Avrupa Birliği sınırları içerisinde hiçbir marka, USB Type-C portu bulundurmayan akıllı telefon satışı yapamayacak. Üstelik bu yasaklama sadece telefonlar için değil aynı zamanda başta tablet, kulaklık, saat ve daha birçok cihaz için de geçerli olacak. Öte yandan aslında bu düzenleme, piyasadaki şirketlerin birçoğunu ilgilendirmiyor çünkü zaten şirketlerin çok büyük bir kısmı çoktan Type-C’ye geçiş yaptı.

İşte bu yüzden aslında söz konusu düzenleme en çok Apple’ı ilgilendiriyor. Cihazlarında Lightning veri portu girişini kullanan Apple, söz konusu kararla birlikte artık iPhone’larında en geç 28 Aralık 2024 tarihinden itibaren Type-C girişi bulundurmaya başlayacak. Bunun anlamı ise iPhone 15’de görür müyüz bilinmez ama iPhone 16’da Type-C’yi göreceğimiz kesinleşmiş oldu.