Mobil

Apple’ın USB Type-C’ye geçiş yapabileceği en son tarih açıklandı

Avrupa Birliği tarafından alınan ve özellikle Apple cephesinde geniş yankı uyandıran USB Type-C zorunluluğuna ilişkin kararın nihai uygulanma tarihi de açıklandı.

Apple’ın USB Type-C’ye geçiş yapabileceği en son tarih açıklandı

Avrupa Birliği, geçtiğimiz aylarda aldığı bir kararla tüm gözlerin üzerinde toplanmasına neden olmuştu. Hatırlanacağı üzere, Birlik tarafından alınan karara göre belli bir tarihten itibaren Avrupa Birliği’ne üye ülkeler içerisinde USB Type-C portu bulundurmayan hiçbir cihaz satışa sunulamayacak.

Bu kararını hem teknolojik atık sayısını azaltmak hem de vatandaşların her cihaz için farklı bir şarj kablosu maliyetine katlanmalarını engellemek için aldığını duyuran Avrupa Birliği, şimdi de söz konusu yasanın ne zamandan itibaren yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Apple’ın USB Type-C’ye geçiş yapabileceği en son tarih açıklandı

Buna göre 28 Aralık 2024 tarihinden itibaren Avrupa Birliği sınırları içerisinde hiçbir marka, USB Type-C portu bulundurmayan akıllı telefon satışı yapamayacak. Üstelik bu yasaklama sadece telefonlar için değil aynı zamanda başta tablet, kulaklık, saat ve daha birçok cihaz için de geçerli olacak. Öte yandan aslında bu düzenleme, piyasadaki şirketlerin birçoğunu ilgilendirmiyor çünkü zaten şirketlerin çok büyük bir kısmı çoktan Type-C’ye geçiş yaptı.

İşte bu yüzden aslında söz konusu düzenleme en çok Apple’ı ilgilendiriyor. Cihazlarında Lightning veri portu girişini kullanan Apple, söz konusu kararla birlikte artık iPhone’larında en geç 28 Aralık 2024 tarihinden itibaren Type-C girişi bulundurmaya başlayacak. Bunun anlamı ise iPhone 15’de görür müyüz bilinmez ama iPhone 16’da Type-C’yi göreceğimiz kesinleşmiş oldu.

Yorumlar
Yonus
Herkes iponna deyil hesapları Amerika'ya teslim ettsinler
Cevapla
Hakan
Çooook geriden geliyorsun Apple. 2 sene oldu senden ayrılalı ve özgürlüğün tadını çıkarıyorum. Meğer bizi köle haline getirmişsin de haberimiz yokmuş. Kullandığım telefonun şarjı 2 gün gidiyor ve yarım saatte full doluyor. Senin gibi kabloyla yaşamıyorum artık. Bir yere giderken "aman şarj aletimi unutmayalım" demiyorum. Unutsamda sorun değil, ultra güç tasarrufu nu açınca zaten 3 gün yetiyor. Sen hala type c ye geçmeyi tartış :)
Cevapla
Kes
Batarya konusunda çok zayıflar bide ömürleri azalınca 3saat ekran süresi sjs
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.