Mobil

ARM’ın yeni CPU çekirdeği Cortex-A35 pil sürelerini uzatacak

ARM bugüne kadarki en verimli CPU çekirdeğini duyurdu. Cortex-35 kullanıldığı cihazlarda pil süresini önemli ölçüde artıracak.

ARM’ın yeni CPU çekirdeği Cortex-A35 pil sürelerini uzatacak

Düşük güç tüketimi, yüksek performans ve daha hesaplı olmaları açısında mobil ve giyilebilir teknolojiler kategorisinin vazgeçilmez işlemcilerini tasarlayan ARM,  son olarak enerji verimliliğiyle dikkat çeken Cortex-A35 çekirdek mimarisini duyurdu.

Mobil dünyası özellikle yüksek performanslı Cortex-A72 tabanlı işlemcilere odaklanmışken, İngiliz yongaseti tasarımcısı bugüne kadarki en verimli CPU çekirdeği Cortex-A35’i mobil teknoloji dünyasına sundu. 1GHz frekans hızına ulaşabilen Cortex-A35, çekirdek başına sadece 90mW güç harcıyor. 64 bit mimarisini benimseyen Cortex-A35, düşük güç tüketiminin yanı sıra, 32 bit mimarisine sahip selefi Cortex-A7’den %20 daha yüksek performans vaat ediyor.

1447268449_arm-cortex-a35.jpg

Cortex-A53 çekirdeği 2016 sonunda piyasada olacak

Cortex-A35 çekirdeği ayrıca düşük güç tüketimiyle dikkat çeken 64 bit Cortex-A53 çekirdeğine kıyasla %33 oranında daha az güç harcıyor. Üstelik Cortex-A35’in zar alanı Cortex-A53 çekirdeğinden zar alanında %25 daha küçük.

Cortex-A35 düşük güç tüketimi nedeniyle Cortex-A7 tabanlı Snapdragon 400’e muhtaç kalan akıllı saatler için biçilmiş kaftan olacak. Üstelik Cortex-A35 akıllı saatlerin pil sürelerini de önemli ölçüde artıracaktır. Giyilebilir teknolojilerin yanı sıra Cortex-A35 çekirdeği Cortex-A57 ve Cortex-A72 gibi yüksek performans vaat eden çekirdeklerle de kullanılabilecek.

İlginizi çekebilir; 

ARM cephesinden gelen açıklamaya göre Cortex-A35 CPU çekirdeğini benimseyen ürünler 2016’nın sonunda piyasa da olacak. ARM bu süre zarfında 28nm üretim süresine sahip olan Cortex-A35 çekirdeğinin üretim maliyetlerini azaltma ve enerji verimliliğini artıracak çalışmalarını sürdürecek. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.