Artık okullarda akıllı telefon, tablet ve akıllı saatler yasak olacak!

Akıllı telefonların her geçen gün biraz daha yaygınlaşması, hükümet yetkililerini bu duruma karşı gençleri koruma çabalarına girmeye zorladı.

Artık okullarda akıllı telefon, tablet ve akıllı saatler yasak olacak!

Akıllı telefon bağımlılığı, toplumumuzda ciddi bir sorun. Özellikle çocuklar ve gençler, okul çalışmalarından çok telefonlarına daha fazla ilgi gösteriyorlar. Ancak bu duruma bir çözüm bulma konusunda Hollanda hükümeti adım atıyor. 2024 yılından itibaren Hollanda'daki sınıflarda akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatlerin kullanımı büyük ölçüde yasaklanacak. Bu, öğrencilerin dikkatlerini çalışmalarına yoğunlaştırmalarına ve daha etkili bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olacak olumlu bir adım.

Hollanda hükümeti, öğrencileri akıllı telefonlardan korumak için adımlar atıyor. Hollanda hükümeti, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren sınıflarda akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatlerin büyük ölçüde yasaklanacağını duyurdu. Yasak, bakanlık, okullar ve ilgili kuruluşlar arasındaki bir anlaşmanın sonucudur.

Artık okullarda akıllı telefon, tablet ve akıllı saatler yasak olacak!

Eğitim Bakanı Robbert Dijkgraaf, yasağın öğrencileri dikkat dağıtıcı etkilerden korumak ve çalışmalarına odaklanmalarını sağlamak için gerekliliğini dile getirdi. "Mobil telefonlar rahatsız edicidir, bilimsel araştırmalar bunu gösteriyor." dedi ve ekledi: "Öğrencileri bu durumdan korumamız gerekiyor."

Yasak sadece dersler için özellikle gerekli olmayan akıllı telefonlara uygulanacak. Örneğin, dijital beceriler derslerinde veya tıbbi durumları veya engelleri olan öğrenciler tarafından akıllı telefonlar hâlâ kullanılabilecek. Yasaklanmanın uygulanması okulların sorumluluğunda olacak. Ancak, yasak 2024 yazına kadar yeterli sonuç vermezse, yasal kurallar devreye girecek.