Mobil

ASUS Zenfone 2 için Stagefright güncellemesi geldi!

ASUS, Zenfone 2 Stagefright güvenlik açığı için yeni bir güncelleme yayınladı!

ASUS Zenfone 2 için Stagefright güncellemesi geldi!

Tayvanlı akıllı telefon üreticisi Asus, Zenfone 2 modeli için bu hafta aralarında arayüz istikrar iyileştirmeleri, Kamera Photo Sphere modu ve Alarm problemleri gibi telefonda bulunan diğer sorunlar için de bazı düzeltmelerin bulunduğu geniş kapsamlı bir güncelleme yayınladı. Şirketin yayınladığı düzeltme değerindeki güncelleme ayrıca Stagefright güvenlik açığını da kapsıyor.

1439756494_img20150816232053.jpg

Geçtiğimiz ay Zimperium adında bir güvenlik şirketi Android'de mevcut olan büyük bir güvenlik açığı tehlikesine dikkat çekerek bu açığın yaklaşık 1 milyara yakın Android cihaz kullanıcılarını tehdit ettiğini ve konu hakkında daha fazla detayı bu ay düzenlenen ve Hackerların toplantısı olarak bilinen BlackHat konferansında ele aldığını açıkladı. Söz konusu açıklamadan sonra başta Google olmak üzere birçok üretici akıllı telefon modellerine Stagefright güvenlik açığına karşın aylık olarak güncelleme yayınlama sözü vermişti. Bu gruba Tayvanlı üretici Asus firmasıda katıldı. Şirketin yayınladığı güncellemede yapılan değişiklikler şunlar:

●WIFI senkronizasyon sorunu düzeltme
●Sistem arayüzünde geliştirme ve ekran kilidi istikrarı
●Launcher uygulamasında istikrar geliştirme
●Alarm fonksiyonu sorununun çözümü
●Görev Yöneticisi geliştirmeleri
●Çoklu kullanıcı optimize ve Rahatsız etmeyin modunda iyileştirmeler
●Kameradaki Photo Sphere panorama sorununu düzeltme
●Auto Start Manager istikrarı
●Şarj cihazı çıkarıldığında sabit arayüzün hala şarj modunda göstermesi sorunu

Asus, Xiaomi gibi birkaç üretici konuya ilişkin güncellemeleri yayınlamaya başlarken diğer büyük şirketlerden sorun hakkında bir güncelyeme henüz yayınlanmış değil. Asus'un Stagefright güvenlik açığı ile ilgili yayınladığı güncellemenin işe yarayıp yaramadığını ilirleyen günlerde öğreneceğiz ama bu güncellemenin kısa bir süre içinde Asus'tan gelmesini görmek gerçekten güzel. Güncelleme şuan kullanılabilir durumda ancak tüm kullanıcılara aynı anda ulaşamayabilir. O yüzden sık sık cihazınızda güncelleme kontrolü yapmanızda fayda var.

 Asus'un Zenfone 2 için yayınladığı yeni güncellemenin içerdiği yenilik ve düzeltmelere buradan göz atabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.