Mobil

Avrupa Birliği tek tip şarj kablosu kullanacak

Avrupa Birliği tüm üye ülkelerde satılan cep telefonlarında ortak şarj kablosu kullanılması yönünde karar aldı.

Avrupa Birliği tek tip şarj kablosu kullanacak

Bir süredir konuşulan yeni düzenleme Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından oylandı. Oylama sonucunda 582 kabul, 40 red oyu ile bütün Avrupa Birliği ülkelerinde ortak şarj kablosu kullanma zorunluluğu kabul edildi. Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girecek olan uygulamaya göre AB ülkelerinde satılacak olan telefonlarda tek tip kablo kullanılması zorunlu olacak.

Avrupa Birliği tek tip şarj kablosu kullanacak

Avrupa Birliği 10 yıl önce tüm üye ülkelerde ortak şarj aleti satılması konusunda bir karar almıştı. Ancak birçok üretici bu konuda gönüllü olmayınca bu sefer kabloların standartlaşması için yeni bir karar alındı.

Apple karşı çıkıyor

Ancak cep telefonu modellerinde Lightning kablosunu kullanan ve sadece bu markaya özel bir kablo türüne sahip olan Apple, bu düzenlemeye başından bu yana karşı çıkıyor. Zira yeni düzenleme en çok bu markayı etmkileyecek gibi görünüyor. Çünkü Android cep telefonu üreticilerinin büyük bir çoğunluğu ortak USB kablosu kullanıyor. Bu kabloların bir kısmı microUSB türünde iken bir kısmı ise (özellikel son 2 yılda üretilen orta/üst seviye Android telefonların tamamı) USB Type-C bağlantısı kullanıyor. Apple ise sadece bazı iPad modellerinde USB Type-C kullanıyor. Ama telefonlarının tamamı Lightning adı verilen özel bir bağlantı türüne sahip.

Uygulanması zor

Alınan kararın nasıl uygulanacağı bilinmiyor. Zira bağlantı türleri aynı olsa da bazı cep telefonu markalarının farklı çalışan kabloları da bulunuyor. Bu da beraberinde A markasının telefonunun şarj kablosunun B marka telefonla düzgün ya da performanslı çalışmayacağı anlamına geliyor. Ortak bir standart oluşturmak ise kısa vadede pek mümkün gibi görünmüyor.

Öte yandan adaptör konusunda da bir standart oluşturmak zor. Zira farklı üreticilerin farklı güç çıkışı veren adaptörleri bulunuyor. Burada en mantıklı çözüm akıllı adaptör çözümleri olabilir. Bu tarz adaptörler (PD ya da IQ olarak geçiyor) cihazın istediği gücü algılayıp ona göre güç verebiliyor.  Ancak bu tarz adaptörlerin de maliyetleri yüksek oluyor. 

Temmuz ayından itibaren uygulamaya geçecek olan bu düzenleme en çok Apple'ı etkileyecek gibi görünüyor. Eğer farklı bir çözüm bulunmazsa iPhone modellerinin Avrupa Birliği ülkelerinde satılması konusu sıkıntıya girebilir. 

Yorumlar
zee ural
çok güzel bir karar ,bence bir başlangıç ,dahası gelmeli bence ..bizi her an izleyen istihbarat servislerine veri sağlayan işletim sistemine gömülü uygulamalar da yasaklanmalı ..madem bükülen telefonlar üretebiliyorlar o zaman esneyen bükülen düz ekran yapsınlar bizi kırılan cam ekranlardan kurtarsınlar..bunu avrupa birliği gibi bir güç sağlayabilir ancak ..ben canu gönülden destekliyorum..
Cevapla
💠Gakko💠
Olması gereken bi karardı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.