Mobil

Google Translate canlı transkripsiyon özelliği sunacak

Google, Translate uygulamasında kullanıcılara canlı transkripsiyon özelliğini sunmaya hazırlanıyor.

Google Translate canlı transkripsiyon özelliği sunacak

Google, Translate uygulamasına gerçek zamanlı canlı çeviri yapabilen transkripsiyon özelliğini eklemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Google Translate canlı transkripsiyon özelliği sunacak

Google tarafından Salı günü San Francisco ofisinde sergilenen yapay zeka demoları arasında yer alan gerçek zamanlı çeviri transkripsiyon özelliği oldukça dikkat çekti. Birçok kullanıcının yabancı dil sorununu ortadan kaldırabileceği düşünülen bu yeni teknolojiyi Google, Android platformu için Google Translate uygulamasına entegre etmeyi planlıyor. Gerçek zamanlı çeviri yapabilen transkripsiyon özelliği sayesinde kullanıcıların bir dilde kaydettikleri sesler gerçek zamanlı olarak başka bir dilde seslendirilebilecek. Şuanda geliştirme aşamasında olan bu yeni teknoloji oldukça ses getirecek gibi görünüyor.

Google tarafından Google Translate uygulamasına eklenecek yeni özellikle ilgili olarak yapılan açıklamalarda bu teknolojinin söylenen cümleleri sürekli olarak değerlendirdiği, noktalama işaretlerini seçebildiği,  cümlenin içeriğine bağlı olarak kelimelerde düzeltmeler yapabildiği ve aksanlar ve bölgesel lehçeleri ayırt edebildiği belirtildi. 

Canlı transkripsiyon özelliği karmaşık bir yapıya sahip

Google tarafından yapılan açıklamalarda Google Translate uygulamasına entegre edilecek bu yeni teknolojinin bir dilde yazılan bir metnin başka bir dile çevrilmesinde kullanılan teknolojiden daha karmaşık bir yapıya sahip olduğu belirtildi. Bu yeni teknolojinin kullanıcılara ne zaman sunulacağıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, Google’ın bu yeni özelliğini Mart ayında düzenlenecek olan Google I/O 2020 etkinliğinde tanıtacağı tahmin ediliyor.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.