Mobil

Bilinmeyen numaralardan korunmanın 6 yolu!

Bilinmeyen numaralardan korunmak için bu akıllı telefon uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Bilinmeyen numaralardan korunmanın 6 yolu!

Bilinmeyen numaralardan gelen çağrılar çoğu zaman canınızı sıkabiliyor. Gün içinde tanımadığınız numaradan gelen bir çağrıyı acil bir durum olabilir diye açtığınızda karşınıza bir pazarlama elemanı çıkıyor. Hiç ilgilenmediğiniz konularda size bişeyler satmaya çalışırlar. 

1424805183_img20150224210116.jpg

Peki bu duruma maruz kalmak için neler yapabiliriz. Bunun en iyi çözümü bilinmeyen numaralardan gelen çağrıları tespit eden akıllı telefon uygulaması kullanmak. Aşağıda bu konudaki en iyi uygulamaları sıralamaya çalıştık.

TrapCall

iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilen ABD merkezli Teltech tarafından geliştirilen uygulamayı cihazına indirirken ücret ödemiyorsunuz ancak "arayan numarayı tespit etme" hizmetinden yararlanmanın maliyeti ayda 5 dolar. Telefonunuz bilinmeyen bir numarayla çaldığında kapat tuşuna iki kez bastığınızda reddediliyor. Uygulama derhal size arayan numarayı gösteren bir mesaj gönderiyor. Numaranın kullanıldığı adres de sistemin içindeyse size gönderiliyor. Ayrıca istemediğiniz numaralardan oluşan bir 'kara liste'yi engellemenize olanak sağlıyor.

TrueCaller

İsveçli True Software Scandinavia AB tarafından geliştirilen uygulama dünya genelinde 85 milyon kullanıcıya sahip. Android, iOS, Blackberry ve Windows Phone işletim sistemlerini destekleyen yazılım internet sitesi aracılığıyla da kullanılabiliyor. Geçmişte tespit edilmiş milyonlarca telefon numarası taranarak işleyen bir sistem. Uygulama, bu numaraları tespit ettikten sonra, istenmeyen aramaları önlemek için engelleme fonksiyonunu devreye sokuyor. Uygulamanın internet sitesi, arayan numaraya ilişkin fotograf ve yorumları da içeren ek bilgileri de kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Contactive

600 milyondan fazla telefon numarasından oluşan bir veri tabanına sahip olan Contactive, bilinmeyen numarayı tanımlayabilmek için Facebook, Twitter, LinkedIn ve WhatsApp gibi sosyal paylaşım ağlarını da tarayabiliyor. Uygulama üstelik bu tarama işlemini bir kaç saniye içinde tamamlıyor.

Track Caller Location

Smartlogic'in üretimi olan uygulama internete bağlı kalma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Önceki uygulamalardaki fonskiyonlara ek olarak Track Caller Location'la GSM bağlantınızın olması yeterli. Dolayısıyla, diğerlerinden daha yaygın kullanılma olanağı bulunuyor.

Whoscall

Tayvan merkezli Gogolook şirketi tarafından geliştirilen uygulama 20 milyon telefon görüşmesini ve 500 binden fazla 'dürüst olmayan' ya da 'başağrısı' olarak görülebilecek telefon aramasını tespit edebiliyor. Contactive gibi, 600 milyon numaradan oluşan bir veri tabanını eşleştirerek arayanın kimliğini tespit etmeye çalışıyor. İstenmeyen numara tespit edildiğinde de kullanıcı söz konusu arayanın telefon ya da mesajla ulaşma yollarını engelleyebiliyor.

Whos Calling?

BadAix üretimi olan uygulama Whoscall'a benzerliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. İki yazılım arasındaki fark ise, Whos Calling'in WhatsApp metinlerinin gerçek ismini vermemiş olsa da göndericisini de tespit edebilmesi. Uygulama ayrıca Facebook ve diğer sosyal paylaşım sitelerinden gelen mesajları saptayabiliyor. Telefon rehberinizi esas alarak bir 'kara liste' oluşturmanıza olanak sağlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.