Mobil

BitDefender Mobile Security Premium Ile Android Güvenliği

Telefonunuz Ne Kadar Güvende?

BitDefender Mobile Security Premium Ile Android Güvenliği

Android akıllı telefonunuz için ya da tabletiniz için bir antivirüs programına hiç ihtiyaç duydunuz mu? Belki duydunuz, belki de duymadınız. Fakat bize göre her zaman telefonunuzun çalınmasına, veri kaybına ya da olası bir virüs saldırısına karşı bir B planınızın bulunması gerekiyor.

Android platformlarında virüs tehlikesi bu denli varken hala bir antivirüs yazılımı bulundurmanın gerekli olup olmadığını tartışmak sizce ne kadar doğrudur? Bana göre, antivirüs yazılımı yanında ayrıca çalınmaya, ve veri hırsızlığına da çözüm bulacak bir yazılım tercih edilmelidir.

1339070679_bd62.jpg

Bu yüzden de bütün bu özellikleri kapsayan bir uygulama olan BitDefender Mobile Premium programını sizlere tanıtacağım.


Bitdefender Mobile Premium Ne Yapar?

Android için geliştirilen bu yazılım aşağıdaki özellikleri içerir:

  • Malware Tarayıcı
  • Web Güvenlik
  • Olay Görüntüleyicisi
  • Uygulama Güvenliği
  • Çalınmaya Karşı Koruma


Bu özelliklerin her birine tek tek bakacağız..

Malware Taraması Bir İşe Yarar Mı?

BitDefender Mobile Security Premium’u ilk çalıştırdığınızda hemen bir tarama yapmayı önerecektir. İyi haber ise Android platformunuzda yapacağınız bu malware taraması PC’dekine oranla çok daha kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır. Ben taramayı Advent Vega tabletim üzerinde gerçekleştirdiğimde neredeyse 25 saniye sürdü.

1339070758_bd1.jpg


Web Güvenliği Neye Yarar?

Uygulamanın web güvenliği özelliği sizi Android cihazınızla internette gezinirken doğabilecek tehlikelere karşı korur. Normal bir bilgisayardaki güvenlik programı gibi çeşitli web tabanlı saldırıları engeller. Ayrıca BitDefender Bulut Servislerini kullanarak sizi Phishing içerikli sayfalar konusunda uyarır.

1339070792_bd2.jpg

BitDefender Mobile Premium Olay Görüntüleyici

Olay görüntüleyici, BitDefender uygulamasının sizin haberiniz yokken sizin için yaptıklarının bir kaydını tutar. Düzenli bir şekilde buradaki bilgileri kontrol etmek size birçok avantaj sağlayabilir.

1339070830_bd3.jpg


Uygulama Güvenliği

Tek başına bir malware yazılım belki sizin için büyük bir tehlike arz etmese de, yükleyeceğiniz herhangi bir yazılım edebilir. Android cihazınıza bir yazılım yüklerken o yazılıma çeşitli izinleri verip vermeyeceğinizi siz belirlersiniz. Tabii ki bunu yapmadan önce de o uygulamanın neler yapmaya yetkili olduğunu mutlaka okumanız gerekir.

Uygulama güvenliği özelliği size yüklediğiniz bütün yazılımları görme imkanı tanır. İstediğiniz birine tıklayarak elde ettikleri izin ve yetkileri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu şekilde internet bağlantısı kullanmaması gereken bir uygulamanın ınternet kullanıp kullanmadığını da öğrenebilirsiniz. Ya da sizden habersiz arama yapan ve mesajlar yollayan bir uygulama var mı yok mu görebilirsiniz.

1339070861_bd4.jpg


Ya Telefonum Çalınırsa?

Bana göre yukarıdaki özelliklerin tamamı kullanışlı ancak çok da hayati değil. Ama, Anti-Theft yani çalınmaya karşı önlem özelliği gerçekten önemli bir özellik. Bu yüzden, günümüzde telefon hırsızlığı bu kadar artış göstermişken böyle bir özellik büyük önem arz ediyor.

Anti-Theft bileşeni Android cihazınız başkalarının eline geçtiğinde neler yapılması gerektiği ile ilgili birkaç seçenek sunuyor. Örneğin, telefonu kilitleyebiliyorsunuz ya da mesajlar dahil cihazdaki bütün veriyi silebiliyorsunuz. Cihazın yerini nokta olarak tespit edebiliyorsunuz ve en iyi yani ise bütün bunları siz uzaktayken yapabiliyorsunuz.

1339070901_bd5.jpg


BitDefender Mobile Security Premium Hakkındaki Genel Görüşlerim

Bu uygulamanın bedava ve paralı olan iki versiyonu bulunmakta. Bedava versiyon ne yazık ki Web Güvenliği ve Anti-Theft özelliklerini içermiyor. Bana göre bu uygulamayı da kullanışlı ve yüklenebilir kılan bu iki özellik. Bu yüzden bedava versiyonu yüklemek ile pek bir şey elde edemiyorsunuz. Paralı versiyonunda ise vereceğiniz paraya değecek bir hizmet alıyorsunuz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.