Mobil

BlackBerry Dokunmatik Ekrana Geçiyor Klavyeden de Vazgeçmiyor

Research In Motion, BlackBerry World Konferansı’nda yaptığı açıklamayla tuş takımı bulunmayan dokunmatik ekranlı telefonu ve işletim sistemi BlackBerry 10’u tanıttı. Şirketin CEO’su fiziksel tuşlardan vazgeçmeyeceklerini belirtti.

BlackBerry Dokunmatik Ekrana Geçiyor Klavyeden de Vazgeçmiyor

1336296832_17.jpg


Özellikle iPhone ile başlayan dokunmatik ekranlı akıllı telefon devri, Nokia ve BlackBerry gibi iki önemli oyuncunun bu alana ayak uyduramaması nedeniyle geride kalmasına sebep oldu. Geç de olsa dokunmatik ekran konusunda başarılı olmaya çalışan şirketlerden Nokia, Microsoft ile anlaşarak yeni nesil telefonlarını piyasaya sürmeye başladı.

BlackBerry ise tamamen dokunmatik ekranlı ilk telefonunun prototipini basına tanıttı. BlackBerry 10 işletim sistemi üzerinde çalışacak telefonla uygulama dünyasına da önemli bir adım atılması hedefleniyor.

RIM’in daha önce hep fiziksel tuşlarla başarılı olduğunu düşünürsek, önünde zorlu bir dönemeç bulunuyor. Ayrıca iOS ve Android işletim sistemlerinin oluşturduğu ekosisteme ulaşmak da oldukça zorlu olacaktır.

Bu yılın sonuna kadar BlackBerry 10 işletim sistemi bulunan telefonların piyasada olması bekleniyor.

1336296914_18.jpg
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.