Mobil

Windows Phone neden desteklenmiyor?

Microsoft'un işletim sistemi Windows Phone'un başarı gösterememiş olmasında komplo olma ihtimali var.

Windows Phone neden desteklenmiyor?

Microsoft'un mobil işletim sistemi Windows Phone çıktığından beri pek tutulduğunu söyleyemeyiz. Microsoft'un ve Nokia'nın desteği ile üçüncü şahıs yazılım konusunda bir takım gelişmeler kaydedilmiş olsa da Windows Phone'nin durumu, Android ve iOS ile mücadele edecek kadar iç açıcı değil.

1336232967_1334937907windows-phone-8.jpg

Microsoft'un işletim sistemi Windows Phone'un başarı gösterememiş olmasının birçok nedenleri var ama son günlerde söylenen şeyler yaşanan rekabetin ne derece ciddi olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Nokia, Windows Phone konusunda Microsoft'un en büyük stratejik ortağı konumunda. Yıllardır akıllı telefon pazarının lideri olan ve heran sektörün öncü isimlerinden olan Nokia, Windows Phone ile eski liderlik günlerine dönmek istiyor. Ama Nokia'nın her hangi bir başarısında en büyük kaybı Samsung yaşayacak.

Yıllarca başarılı olan Nokia'nın ortadan kalkması sektördeki birçok marka için ciddi bir pazar boşluğu yapacağından bütün firmalar Nokia'nın iflas etmesini istiyor. Bu sebepten dolayı Nokia'nın en büyük silahı olan Windows Phone ile başarıya ulaşmasını istemeyen üreticiler, çareyi Windows Phone'u desteklemeyerek başarısız olmasını istiyorlar. Microsoft'un işletim sisteminin en azından Nokia aradan çekilene kadar başarısız bir deneme olarak kalmasını ümit ediyorlar.

Geçtiğimiz günlerde hatırlarsanız haberini yapmıştım LG, Windows Phone'dan elini çektiğini açıklamıştı. Söylenenleri destekler bir şekilde Samsung da orta düzey Android'li modellerinde yer alan teknolojilere sahip Windows Phone'lu telefonlar üretiyor. Bunlarla beraber ZTE, Huawei gibi isimler de Windows Phone'a ile şimdilik hiç ilgilenmeyen markalar olarak dikkat çekmekte.

Bu durum her ne kadar söylenti ve teoriden ibarette olsa mantıklı gelmiyor değil. Zaman ile Nokia için bu durum başarımı yoksa hüsran mı olacak göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.