Mobil

BlackBerry'de gelir arttı ancak zarar edildi

Şirket telefon satışlarını artırarak gelir miktarını yükseltmesine rağmen net kar oranında bekleneni veremedi.


1372499164_xlblackberry-z10-q10-624.jpg

Yıl içerisindeki üç aylık bir dönem daha geride kalmak üzereyken BlackBerry elde ettiği gelir ve satış oranlarını kamuoyu ile paylaştı.  Bir önceki çeyreğe nazaran gelirler artmasına rağmen, şirketin 84 milyon zarar ettiği bildirildi. 3.1 milyar dolar ile bir önceki çeyreğe göre yüzde %15, geçtiğimiz yıl sağlanan büyümeye göre ise %9’luk bir yükseliş sağlandı. Gelirin bu denli artmasına rağmen zarar açıklanması giderlerin çok fazla olmasına bağlandı.

Telefon satışlarına değinecek olursak; geçtiğimiz çeyrekte 6 milyon civarında bir satış elde edilirlen bu çeyrekte ise rakam 6.8 milyon seviyesine çıkarıldı. Söz konusu telefonlar arasında ise en fazla satılanı 1 milyon adet ile Z10 oldu. QWERTY klavyeli Q10 ve giriş seviyesinde konumlandırılan Q5’te satış rakamlarına katkı sağlayan diğer telefonlar oldu. Toplamda ise 2.7 milyon cihaz BlackBerry 10 işletim sistemi ile çalışmakta. BlackBerry PlayBook tablette ise 100 bin adet satış sağlandı. Şirket en fazla telefon satışını %35 ile Asya Pasifik ülkelerinde ve %30 ile Kuzey Amerika ülkelerinde sağladı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.