Mobil

Google'ın projeleri arasında ucuz telefon da yer alıyor

Dünyanın önde gelen şirketlerinden Google cephesinde birçok noktada hazırlıklar son sürat devam ediyor.


Mayıs ayında düzenlenen Google Geliştiriciler Konferansı’nda özellikle Android tarafında yer bulan birçok yenilik kullanıcıların beğenisine sunulurken, arama motoru devinin önümüzdeki süreçte kısa ve uzun vadede sergileyeceği projelerin de detayları ortaya çıkmaya başlıyor. Söz konusu projeler Bloomberg, Reuters ve Wall Street Journal tarafında da teyit edilmiş durumda. Bunlar arasında sayabileceğimiz ilk gelişme akıllı saat projesi.

Google'ın kısa süre önce duyurduğu Google Glass ile birlikte giyilebilir teknoloji bir hayli gündemdeyken, Sony’nin SmartWatch 2 adlı akıllı saati de kullanıcılar tarafından olumlu karşılandı. Google’ın akıllı saat projesinde hangi aşamada olunduğu bilinmiyor fakat 2014 yılında Google ya da Nexus markalı bir saatle geziyor olabiliriz.

1372483239_googleiovicg625-590x330.jpg

Bir diğer gelişme ise Google’ın Android tabanlı bir oyun konsolu hazırladığı yönünde. Bir Kickstarter projesi olan OUYA’nın sağlamış olduğu popülerlik ve Apple’ın Apple TV’de konsol özelliği getireceği iddiası dikkate alındığında, Google’ın da böyle bir proje için kolları sıvadığı ihtimalini güçlendiriyor. Google’ın bu yıl içerisinde sunmayı planladığı yeniliklerden bir diğeri ise yeni nesil Nexus Q (sosyal akışlı medya oynatıcısı) olacak. Geçtiğimiz yıl Google I/O etkinliğinde resmi tanıtımı gerçekleşen ancak genel anlamda satışa sunulmayan Nexus Q’nun yeni versiyonu daha gelişmiş özellikler sunmanın yanı sıra bütçe dostu bir fiyattan satışa sunulacak.

Motorola’yı rekor bir fiyatla satın aldıktan sonra donanım işine de odaklanan Google, henüz bu noktada istenilen sevide değil. Motorola ile orta ve üst sınıf modeller için hazırlıklar yapıldığı bazı kaynaklarca dile getirilirken (Moto X resmen onaylanmıştı), Google’ın gelişmekte olan ülkeler için ucuz bir Android telefonu oluşturmak istediği de gelen bilgiler arasında. Telefonun sergileyeceği teknik özelliklerin yanı sıra fiyatı ve çıkış tarihi hakkında henüz herhangi bir detay aktarılmış değil.

Google’ın Nexus telefon ve tabletleri halihazırda Play Store’da bütçe dostu bir fiyat ile satışa sunulmakta. Ancak  dünya genelinde hala birçok ülkede Play Store satış bölümünün kullanılamıyor olması Google’ı bu yeniliğe itmiş olabilir. Bunun yanı sıra şirketin en önemli rakibi olan Apple’ında ucuz iPhone söylentilerini unutmamak gerekir.

Yorumlar
Misafir
"Sony’nin kısa süre önce duyurduğu Google Glass ile birlikte"
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.