Mobil

BlackBerry'den 4 çekirdekli telefonlar geliyor

2013 yılını hayal kırıklıkları ile geçiren BlackBerry'de umutlar yeni cihazlara bağlanmış durumda.


2013 yılına yeni bir işletim sistemi ve yeni telefonlarla umutlu giren BlackBerry, bir türlü istenilen satış rakamlarına ulaşamadı ve netice itibariyle ciddi manda pazar kaybı yaşadı. Android'in alıp başını gittiği akıllı telefon kategorisinde BlackBerry'nin tekrar iddialı bir konuma gelmesi çok zor, ancak yapılacak planlama işletim sistemini Windows Phone 8 ile rekabet edecek bir seviyeye getirebilir.

2013 yılında piyasaya sunduğu Z10, Z30 ve Q10 modellerinin donanım anlamında rakiplerinin gerisinde olması ve fiyat açısından ise rakiplerini üstünde olması başarısızlığın temel nedenleri arasında yer alıyor. Kısa süre önce yönetim değişikliğini giden Kanada merkezli üreticinin 2014 yılı planlamasına dair ilk detaylar da gelmeye başladı.

1384847623_bb10devices.jpg

BlackBerry önümüzdeki yıl muhtemelen ocak-şubat döneminde Z50 ve Q30 isimli iki akıllı telefon ile tekrar kullanıcıların karşısına geçecek. Her iki telefonda dört çekirdekli işlemciye sahip olacak. Söz konusu işlemcinin Qualcomm cephesinden Snapdragon 800 olması bekleniyor. Z50 aynı zamanda Full HD çözünürlüklü bir panelle donatılacak. BlackBerry'nin geleneksel tasarım anlayışını devam ettirecek olan Q30 ise QWERTY klavye seçeneğinin yanında dokunmatik ekrana sahip olacak.

Telefonlara ilişkin detaylar şu an için bu kadar. Daha fazla gelişme yaşandığı takdirde aktarmaya deam edeceğiz.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.