Mobil

Google yeni bir kamera yazılımı üzerinde çalışıyor

Stok Android kamera deneyimi nihayet gelişme gösteriyor.


Android 4.4 KitKat ile birlikte RAM kullanımını verimli hale getiren ve işletim sistemine birçok yenilik dahil eden Google'ın yapılan incelemelerde yeni bir kamera yazılımı üzerinde çalıştığı tespit edildi. Android 4.4 kodlarının detaylı incelemesinde yeni bir kamera yazılıma ait dosyaların izine rastlandı. Arama motoru devi, yazılımı henüz tam anlamıyla hazır hale getirmediği için Android 4.4'te söz konusu kamera yazılımını kullanılabilir hale getirmedi.

Yeni kamera yazılımında seri çekim modu yer alıyor. Bu mod şu an birçok üretici tarafından kullanılmaktadır. Bir diğer yenilik ise yüz tanıma özelliği olacak. Yüz tanıma özelliğini Android 4.0'da yüz tanıma kilidi olarak hayatıma sokan Google, yen kamera yazılımında çekim esnasında yüz tanıma moduna yer verecek.

1384846341_nexus-5-9jaextra.com.jpg

Yeni kamera yazılımında dikkat çeken bir diğer detay ise RAW desteği olacak. Halihazırda Nokia'nın kamera yazılımında yer verdiği destek, çekilen görüntüleri olduğu gibi yansıtmaktadır. RAW desteği olan kameralarda, yazılım hiçbir şekilde fotoğrafa müdahale etmez ve fotoğrafı olduğu gibi yansıtır. Ayrıca RAW desteğinde çekim sonrası kullanıcılara daha fazla düzenleme seçeneği sunulmaktadır.

Yeni kamera yazılımının bir sonraki Android sürümünde kullanıcılara sunulması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.