Mobil

BlackBerry'nin işletim sistemi sürücüsüz otomobilleri çalıştıracak

Bir dönemin en popüler ve en güvenilir akıllı telefonlarının üreticisi BlackBerry, telefonda bulamadığını sürücüsüz otomobillerde arayacak.

Telefonda tutunamayan Blackberry arabaya yöneldi

Bir dönem yıldızı oldukça parlayan ancak ilerleyen teknolojiye işletim sistemi nedeniyle ayak uyduramayan Blackberry, arama motoru Baidu ile önemli bir ortaklık anlaşması imzaladığını açıkladı.

Bu anlaşma artık cep telefonu üretmeyecek olan Blackberry'nin gelecekte ne yapacağına dair sorulara yanıt verdi. Şirket tarafından geliştirilen işletim sistemi, sürücüsüz otomobillere entegre edilecek. QNX adlı sistem yazılımı için Qualcomm, Denso ve Aptiv ile aktif anlaşmaları daha önce de yapmıştı.

QNX sistemi, kimi uzmanlarda gelecekte otomotiv sektöründe standart hale gelebilir. Bu haberler Blackberry'ye borsada da kazandırdı. Anlaşma sonrası şirket hisseleri son 4 yılın en yüksek noktasını gördü.

Baidu da bu sistemi Apollo adını verdiği sürücüsüz otomobil platformunda kullanacak. Yine QNX işletim sistemini Ford, Hyunai ve pek çok Çinli firma kendi otonom sürüş teknolojilerini geliştirmek için kullanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.