Mobil

Bosch’tan devasa yatırım! Çip sorununa çare olmayı hedefliyor!

Teknoloji dünyasının üzerine kara bulut gibi çöken, çip krizini çözmek için kolları sıvayan isimlere ünlü Alman teknoloji devi Bosch’da eklendi.

Bosch’tan devasa yatırım! Çip sorununa çare olmayı hedefliyor!

Bosch her ne kadar ülkemizde daha çok beyaz eşya markası olarak bilinse de, aslında bu şirket neredeyse teknolojinin bütün safhalarında rol alıyor. Almanya’nın en büyük teknoloji markalarından biri olan Bosch, hali hazırda uzun bir süredir çip üretimi alanında da çalışmalar yapıyor.

Cep telefonundan bilgisayara, beyaz eşyadan televizyonlara kadar hemen her alanda kullanılan çiplerin üretiminde önemli bir isim olan Bosch, şu an ki kapasitesiyle Avrupa’nın çip ihtiyacının %8’ini karşılıyor. Bununla birlikte Alman teknoloji devinin hedefleri çok daha büyük.

Bosch’tan devasa yatırım! Çip sorununa çare olmayı hedefliyor!

Şirketten yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki 8 yıl içerisinde toplam 3 milyar dolarlık devasa bir yatırım bütçesi ayrıldı. Bu bütçenin tamamı mevcut çip tesislerinin geliştirilmesi ve yeni tesislerin kurulması amacıyla kullanılacak.

Gelecek 8 yıllık planlarını neredeyse gün gün belirleyen Bosch’un en büyük amacı ise Avrupa’daki çip pazarından çok daha büyük bir pay alabilmek. Daha önce belirtiğimiz üzere Bosch şu an için Avrupa çip talebinin %8’ini karşılayabiliyor. Bununla birlikte 3 milyar dolarlık yatırımın sonrasında Bosch’un pazar payını %20’ye çıkarmak istediği belirtiliyor.

Son olarak şirketin devam eden yıllarda da yatırımlarına devam edebilmek için Avrupa Birliği destekli Önemli Projeler fonuna başvuru yaptığını da hatırlatalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.