Mobil

BTK sosyal medya devleri için 30 günlük geri sayımı başlattı

BTK geçtiğimiz günlerde sosyal medya devleri için kestiği 30 milyonluk cezayı tebliğ etti. Bununla birlikte son darbe için 30 günlük geri sayım başladı.

BTK sosyal medya devleri için 30 günlük geri sayımı başlattı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca kullanıcısı bulunan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Pinterest, LinkedIn ve Dailymotion için geri sayım başladı. 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'deki geliri belli bir limitin üzerinde olan sosyal medya kanallarına 30 milyon TL'lik ceza kesilmişti. Nitekim bu ceza çok geçmeden sosyal medya mecralarına tebliğ edildi.

BTK sosyal medya devleri için 30 günlük geri sayımı başlattı

Tebliğ tarihi ile birlikte sosyal medya devleri için yeni bir geri sayım daha başladı. Bu yeni geri sayım sonrasında Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Pinterest, LinkedIn ve Dailymotion Türkiye'deki kullanıcılardan reklam alamayacaklar.

Peki bu ne anlama geliyor. Basit bir şekilde anlatalım. Artık YouTube'da video izlerken Türkiye'deki kullanıcılar tarafından verilmiş olan reklamları görmeyeceksiniz. Çünkü Türkiye'deki kullanıcıların bu kanallar üzerinden reklam vermeleri engellenmiş olacak.

En ağır darbe ise en sona bırakılmış durumda. Bahse konu sosyal medya kanalları uyarıları bir kez daha görmezden gelirlerse bu sefer bu mecralar kapanma noktasına gelecek. Basit bir ifadeyle Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Pinterest, LinkedIn ve Dailymotion'a erişim yüzde 90 oranında kısıtlanacak.

Eğer tüm bu süreç sonrasında uzlaşma sağlanmış olmazsa Türkiye'de sosyal medya adına pek birşey kalmayabilir. 

Peki sizce BTK sosyal medya devlerine temsilci açtırma konusundaki kararlarında haklı mı? Dilerseniz bunu bir yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Kırmızı Şapkalı
Bence de haklı neden benim izlediğim içerikten Hollanda kaznsın neden ingiltere yada başka ülke kazansın içeriği ben izleyeyim reklamı ben vereyim vergisini başka ülke alsın! Olmaz öyle şey. BTK haklı ayrıca sosyal meday üzerinden belli bir seviye üzerinde gelir sahibi olanlardan da vergi alınmalı. Ve yeri değil belki ama fuybol yada sporculardan da dah afazla vergi alınmalı...
Cevapla
🔥Rokko🔥
Peki ozaman kalk , hadi üret o zaman, icat et ilk sen ol inavasyon yap vs vs ...! Yok değil mi, öyle koltukta otur ahkam kesin...tek bildiğiniz bu...eleştir...yazık.
💎G@kko💎
Helal olsun betekaya, ülkemiz gereken önlemleri alacaktır inşallah
Cevapla
Davut Karataş
Yabancı sermaye gidiyor paralarımız Yeter artık biz son son vereceğim bu saçmalıkları rezillikler görmek istemiyoruz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.