Bu Android uygulamalarına dikkat! İçerisinde trojen var!

Gün geçmiyor ki Android tarafında yeni tehditler ortaya çıkmasın. Şimdi de bir uygulamada daha trojen tehdidi ortaya çıktı. İşte detaylar.

Bu Android uygulamalarına dikkat! İçerisinde trojen var!

Android'in en büyük sorunlarından bir tanesi de güvenlik diyebiliriz. Malum, Android açık kaynak kodlu bir yapıda olduğu için uygulama tarafında kullanıcılara büyük özgürlükler sunuyor.

Yani Google Play Store'da olmasa dahi bir uygulamayı WhatsApp'tan gelen mesaj üzerinden bile yükleyebiliyorsunuz. Elbette bu durum bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Peki nedir bu problemler?

Hatırlanacağı üzere daha önce 100 milyonun üzerinde indirilen CamScanner adlı uygulamada trojen olduğu ortaya çıkmıştı. Şimdi ise yapılan bir araştırma Google Play Store'da yer almayan ve 3. parti kaynaklardan indirilen bir çok uygulamada da aynı tehdidin olduğunu ortaya çıkardı.

Bu Android uygulamalarına dikkat! İçerisinde trojen var!

ABD kaynaklı rapora göre dizi, film ve benzer içerikleri ücretsiz olarak sunan ve legal olmayan uygulamalar da trojenlerle dolu. Bu uygulamalardaki temel amaç sizlerin de tahmin edebileceği üzere kullanıcılara hayır olsun diye içerikleri bedava sunmak değil.

Raporda pek çok kişinin telefonunda yer alan dosya ve şifrelerin bu yollarla çalındığından bahsediliyor. 

Bu tarz uygulamalar ülkemizde de hayli yaygın. Fakat içerisinde trojen barındırıyor mu bu bir soru işareti?

Bu uygulamalar sayesinde ücretli maç yayınlarından, Netflix, Exxen gibi dijital platformlara kadar pek çok yayına ücretsiz olarak erişilebiliyor. Tabi ki sizlerin de tahmin edebileceği üzere bu durum yasal değil. Yani bir anlamda bu uygulamaların sizi suça teşvik ettiğini de unutmamak gerekiyor.