Mobil

Bu batarya uygulamasına dikkat!

BatteryBot Pro isimli uygulamanın sahte versiyonu Google tarafından Google Play'den kaldırdı.


Android platformunun en başarılı batarya uygulamalarından olan BatteryBot Pro'nun sahte versiyonunun olduğu ortaya çıktı. Bunun farkına varan teknoloji devi Google, BatteryBot Pro uygulamasının sahte versiyonunu Google Play'den kaldırdı.

Orijinal sürümün aksine ücretsiz bir şekilde sunulan sahte BatteryBot Pro sürümü, cihaz için daha fazla erişim izni istiyor. Güvenlik şirketi Zscaler araştırmacıları, sahte BatteryBot Pro'nun, kurbanın cihazını tam olarak kontrol altına almak için kurulum sırasında yönetici erişimi talep ettiğini tespit etti.

1436543560_img20150710184954.jpg

Sahte uygulama ayrıca metin mesaj gönderebilme, uygulama yükleyebilme ve kullanıcının konum bilgisini izleyebilme gibi batarya monitör uygulaması kapsamı dışında bir çok erişim izni istiyordu. Zscaler, eklenen ekstra kod ile birlikte uygulamanın "tıklama sahtekarlığı" için tasarlandığını açıkladı.

1436543570_img20150710185009.jpg

Batarya kullanımı ilgili detaylı bilgileri kullanıcılarına sunmasıyla bilinen BatteryBot Pro isimli bu uygulamanın casus yazılımı yüklediyseniz uygulamayı telefonunuzdan hemen kaldırmanız gerekiyor.

Google Play'de bu uygulama gibi bir çok casus yazılımın olduğunu düşünürsek 1 milyara yakın Android kullanıcının dikkatli olması gerekiyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.