Mobil

Bu Mail can yakıyor!

Yetkililer bu Mail hakkında vatandaşı uyardılar.

Bu Mail can yakıyor!

İnsanlar dolandırıcılıkta sınır tanımıyorlar. Her türlü yolu deneyen dolandırıcılar şimdide mail üzerinden insanları kandırmanın yolunu bulmuşlar.

Bu konuyla ilgili açıklama yapan Tüketiciyi Destekleme Derneği (TUKDES) Genel Başkan Yardımcısı Hülya Kelleci, ''Dolandırıcılar, 'Türk Polisi Siber Suç İle Mücadele' adı altında gönderdikleri mailleri açan kişilerin bilgisayarlarını kilitleyerek, şantaj yoluyla para alıyor'' dedi.

1351842212_protect-email.jpg

Bir basın toplantısı düzenleyen Kelleci, internet üzerinden yapılan dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisinin daha eklendiğini belirtti ve şu cümleleri dile getirdi:

''Dolandırıcılar, 'Türk Polisi Siber Suç İle Mücadele' adı altında gönderdikleri mailleri açan kişilerin bilgisayarlarını kilitleyerek, şantaj yoluyla para alıyor.

Vatandaşlar, bu ve buna benzer başlıklarla gelen mailleri açmamalıdır. Kontör dolandırıcılığı bayatlayınca şimdi de internetten şantaja başladılar.

Maillerin açılmasıyla bilgisayar kilitleniyor. Türk polisinin adının kullanıldığı sayfada, bilgisayar ile yapılan tüm işlemler kaydediliyor.

Dolandırıcılar olası ihlallere örnek olarak vatandaşlara, telif hakkı, pornografi ve terörizm teşvikini gösteriyor.

Gönderilen maili açan vatandaşlar, 'Bilgisayarınızın kilidini ve ceza davasını önlemek için 200 lira ödenmesi gerekir. Ceza tutarının 48 saat içerisinde ödenmemesi halinde bilgisayarın kilitli kalacağı ve ceza davası açılacağı' uyarısıyla karşılıyor.

Dolandırıcılar bu şekilde vatandaşlardan kredi kartı bilgilerini alıyor. Konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunduk.

Bu tür şantajlara maruz kalan tüketiciler kesinlikle dolandırıcılara boyun eğmemelidir.'' dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.