Mobil

Bu sefer güldürmedi! Akıllı telefon fiyatları artıyor

Çip sektöründe yaşanan kriz hat safhaya ulaştı. Çok da uzak olmayan bir gelecekte akıllı telefon fiyatları önemli oranda artabilir.

Bu sefer güldürmedi! Akıllı telefon fiyatları artıyor

Hintli telekom devi Reliance Jio geçtiğimiz günlerde JioPhone Next adlı yeni akıllı telefonunun ülkedeki Diwali festivali tarafından resmi olarak piyasaya sürüleceğini ve 4 Kasım'a kadar satışa sunulacağını duyurdu.

Google ile ortaklaşa yapılan giriş seviyesi akıllı telefonun geçen hafta Hindistan pazarında piyasaya sürülmesi planlanmıştı ancak telefonun piyasaya sürülmesi ertelendi. Şirket bu ertelemenin nedeninin küresel çip sıkıntısı olduğunu ifade etti.

Çip sıkıntısı ne yazık ki birçok sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor

Counterpoint Research'ten bir rapora göre Phone Next ciddi bileşen sıkıntısı ve nakliye gecikmelerinden etkilenen tek cihaz değil. Birçok üst düzey akıllı telefon üreticisinin, üretim sorunları nedeniyle ürünlerinin lansmanını ertelediğini veya sınırladığını raporda ifade ediliyor.

Akıllı telefonların piyasaya sürülmesindeki gecikmeler, güç yönetimi entegre devreleri gibi bileşenlerdeki eksikliklerle bağlantılı. Bellek, işlemciler ve lojistik gibi temel bileşenlerin artan maliyeti de önemli bir faktördür.

Aynı zamanda şirketler akıllı telefonların fiyatlarını da artırıyor. Bunun en önemli örneği olarak Hindistan pazarında Redmi Note 10 serisinin fiyatını dört kat artıran Xiaomi destekli Redmi’yi gösterebiliriz.

Şirketler bu yıl yaklaşık 103 akıllı telefon lansmanı gerçekleştirdi. Festival sezonu nedeniyle hem çevrimiçi hem de çevrimdışı satışlar için en önemli satış dönemi olan ve yıllık satışların yaklaşık üçte birini oluşturan bu yılın dördüncü çeyreğinde kaç cihazın piyasaya sürüleceği merak konusu.

Yorumlar
Danyal
Note 10 artimi fiyat
Cevapla
Berk
Garibanın yüzü gülürmü?
Cevapla
Hulki
Aslında çip krizi feln yok herşey zam gelsin insanlar muhtac kalsın herkes herşeye ulaşamasin daha bağımlı hale gelsin diye uğraşıyorlar vede başarılı oluyorlar.
Cevapla
Koray
ne zaman gülecek bu yüz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.