Mobil

Cem Kıvırcık yazdı: Telekom faturalarında sürprize izin yok

Cem Kıvırcık Dijital Gündem köşesinde bu hafta geçtiğimiz günlerde tartışmalara konu olan ücretli hotspot uygulamasından bahsediyor.

Cem Kıvırcık yazdı: Telekom faturalarında sürprize izin yok

Geçtiğimiz ay Turkcell, 15 Ocak’tan itibaren “Kişisel Erişim Noktası/Hotspot” hizmeti kullanımından aylık 9₺ ücret alacağını açıklamıştı.

Bu açıklamanın akabinde sosyal medyada Turkcell’in bu kararı ciddi anlamda eleştirildi ve birçok Turkcell kullanıcısı paylaştıkları mesajlarda başka operatörlere geçeceğini belirtti.

Daha sonra yeni bir duyuru yapan Turkcell, bu kararın güvenlik sorunları yaşanması nedeniyle alındığını ve Hızlı Giriş özelliğiyle giriş yapan müşterilerinden herhangi bir ücret tahsil edilmeyeceğini açıkladı.

Ancak bu açıklama da tüketicilerin tepkisini hafifletmeyince, şirket bu kararını belirsiz bir tarihe ertelemek zorunda kaldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, BTK ve Google iş birliğiyle yapılan ve çocuklarımıza interneti daha güvenli ve bilinçli kullanabilmeleri için “İnternot olmaya hazır mısınız?” platformunun duyurulduğu basın toplantısındaydık geçenlerde…

Cem Kıvırcık yazdı: Telekom faturalarında sürprize izin yok

Toplantıya katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ve BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ile kısa bir sohbet yapma fırsatımız oldu.

Son günlerde özellikle Twitter üzerinde “sponsorlu” olarak yayınlanan banka dolandırıcılığı mesajları konusunda bir müdahalenin söz konusu olacağını mı sorduk.

Sayan, bu durumu kaygıyla izlediklerini ama düzenlemeler açısından konunun kendi alanlarında olmadığını, BDDK’nın yetki alanında olduğunu belirtti. Kendilerinin ilgili kurumları bilgilendirdiğini de sözlerine ekledi.

Nitekim, bu yazıyı yazarken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter’daki bu dolandırıcılık faaliyetleri konusunda önemli açıklamalar yaptı ve vatandaşları uyardı.

Kişisel olarak görüşüm, Twitter bu tür dolandırıcılık ilanlarını sponsorlu olarak paylaşmaya devam ederse ciddi bir yaptırımla karşı karşıya kalabilir.

Sohbetimizin bir başka önemli konusu ise, Turkcell’in “Kişisel Erişim Noktası/Hotspot” kullanımı ile ilgili 9₺’lik ücret talebiyle ilgiliydi. Sayan, bu konuda net bir açıklama yaptı: “Telekom faturalarında sürprize izin vermeyiz…” dedi ve ekledi: “Piyasanın genişlemesi için tüketici memnuniyetinin ve tüketicilerin sahip olduğu hiçbir hakkın geriye dönük kaybolmasına, tüketicinin konforunu azaltıcı yönde değil, ancak tarife boyunca artırıcı yöndeki şeylere izin veriliyor. Mevcut müşterilerde Tüketici Yasası'na uygun şekilde, tarifelerini daraltıcı işlemlere izin vermek mümkün değil. Ancak yeni müşterilere bu abone olurken, neyin nasıl olduğu anlatılarak, müşterinin kabul etmesi durumunda bunu yapmasında engel olmaz. Limitsiz internet de dahil, tüm şirketler için mevcut müşterinin haklarının korunması gerek. Ne faturalarda ne uygulamalarda sürprize izin vermek istemiyoruz. Biz de sürpriz yapmıyoruz. AKN'yi biz çok önceden duyurduk, daha öngörülebilir bir sektör olması herkesin yararına.”

Benim de naçizane tavsiyem, operatörünüzle yaptığınız sözleşmeyi okumadan imzalamayın…

Sevgiyle kalın

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
Mert
Cihaz kampanyaniza katilayim dedim Internette benim cihazım için 625 TL on ödeme diyor bayi 200 lira vermiyor ve çok bilgisizler bu nasıl iş
Cevapla
Mert
Emin olun öyle.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.