Mobil

Cep telefonları için yeni bir teknoloji

Cep telefonlarını inceltecek ve hafifletecek yeni bir teknoloji bulundu.


Hayatımıza çok hızlı bir giriş yapan cep telefonlarını, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Günümüzde akıllı telefonlar olarak adlandırılan mobil cihazlar ilk çıkan telefonlara göre devrim niteliğinde olmuştur.

Peki bu mobil teknolojiler daha ne kadar ilerleyebilir?

Cep telefonlarını çok daha ince hale getirebilecek ve cep telefonların en önemli bileşenlerinden biri olan anten teknolojisin de yeni bir gelişme oldu. Michigan Universitesi Elektrik Mühendisi ve Bilgisayar Bilimi Yardımcı Profesörü Anthony Grbic ve Madde Bilimi, Mühendislik ve Fizik Profesörü Stephen Forrest'ın geliştirdiği yarı küresel anten buluşu sayesinde cep telefonları şuan dakinden çok daha ince ve hafif olabilecek.

1310458573_antenna.jpg

Araştırmacılar; Yeni anten teknoloji, günümüzde kullanılan cep telefonu antenlerinden 10 kat daha küçük, üç kat daha iletken ve yüzde yetmiş daha etkili olduğunu iddia ediyorlar.

Üstelik yeni antenin üretim maliyeti ve süresinin çok daha az olduğu söyleniyor. İleride çıkacak yeni cep telefonlarında bu tip antenler görmek mümkün olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.