Mobil

Cep telefonları nakit üretme aracı olamayacak!

Bazıları tarafından nakit aracı olarak kullanılan cep telefonları ile ilgili yapılacak yeni düzenleme ile bir dönem daha kapanıyor.


Cep telefonunu taksitle satın alarak kutusunu bile açmadan telefon bayisine ya da internet üzerinden 1000 TL'ye kadar indirimle satma bazıları tarafından nakit üretme yöntemi olarak kullanılıyordu. Bu yüzden örneğin resmi kanallarda 5000 TL'ye satılan bir cep telefonunu internette 4000 TL'ye kadar bulabiliyordunuz. Bu durumun önüne geçmeyi hedefleyen yetkililer yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

Cep telefonları ile ilgili yeni düzenleme

Habertürk internet sitesinden Olcay Aydilek'in haberine göre Meclis'ten geçen yeni düzenlemeye göre borcu bulunan ve henüz taksitleri ödenmeyen telefonlar eşleştirilme yapılmayan bir telefon numarası ile kullanıldığında iletişime kapatılacak.

Torba yasaya eklenen bir madde ile GSM şirketleri tarafından yetkilendirilmiş bayilerde satılan cep telefonlarının finansman borcu varsa sadece eşleştirilme yapılmış abone numarası ile kullanılabilecek. Borcun bitiminden sonra ise eşleştirme yapılan numara kısıtlaması kaldırılacak ve telefon istenen numara ile kullanılabilecek.

Özellikle küçük esnaf tarafından al sat ve nakit üretme için kullanılan taksitle telefon alıp fiyatının altına nakit satma dönemi de bu yeni yasa ile ortadan kalkacak. 

Yeni düzenleme ile GSM operatöründen taksitle telefon alanlar borcu bitene kadar bu telefonları başkasına satamayacak. 

Yorumlar
* Ccc G@kko Ccc *
Çok doğru bi karar ne yuvalar söndüri bu cebi nakite çevirme sonuna kadar desteklim
Cevapla
Küçük esnaf!
Yani küçük esfafı öldüreceğiz diyorsunuz... Bu dünyada paranız çoksa daha da çoğalır küçük esnaf yada paranız azsa sürünmeye devam.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.