Mobil

Cep telefonlarına dolar zammı kapıda

Dolar kurunun ani yükselişi beraberinde cep telefonları zam ihtimalini de getirdi. Yurtdışından gelen telefonlara kur artışından kaynaklı zam geleceği konuşuluyor.


Döviz kurunun her artışında gözler yurtdışından ithal edilen elektronik eşyalara çeviriliyor. Bu eşyalar arasında yer alan cep telefonları ise kurdan ilk etkilenen ürün kategorilerinden biri. Hepimizin hayatında önemli bir yeri olan cep telefonları genelde pahalı ürünler oldukları için fiyatlarının daha da artması birçok kullanıcıyı ve sektörü etkiliyor.

Nisan ayı başında 3.9 TL civarında olan dolar kuru mayıs ayının son günlerine geldiğimizde 4.7 TL civarına ulaştığı için elektronik ürünler tarafında bir zam beklentisi de oluştu. Her ne kadar firmalar net olarak bir adım atmamış olsalar da şimdilik bir bekleyiş hakim. Doların değerinin sabitlenmesi ve hükümetin bu alanda atacağı adımları görmek isteyen üretici ve ithalatçılar şimdilik fiyatları artırmadı. Ancak sektöre yakın kaynaklara göre haziran ayından itibaren telefon fiyatlarında artış olacak.

Artışın miktarı konusunda net bir bilgi olmasa da son dönemdeki kur artışının yüzde 15'e ulaştığı düşünülürse zam rakamlarının da bu civarda olması bekleniyor. Yine de bu konuda resmi bir bilgi olmadığını belirtelim. Öte yandan bu tip konularda ilk adımı atan marka bugüne kadar hep Apple olduğu için diğer markaların da şirketin atacağı adımı beklediğini söyleyebiliriz. Yani Apple kur farkını yansıttığında fitili ateşlemiş olacak.

Yorumlar
Sakin
En fazla telefon almayiz olur biter elimizdekilerle idare etmeyide biliriz soyguncular sanki kendiler o telefonlari dolar 4.7tl iken aldilar
Cevapla
Chepni
Merak ediyorum yerli ve Milli telefonlarimizda bu zamlardan etkilenecekmi? etkilenirse ne kadar parcasinin yerli ve milli oldugu ortaya cikacaktir.
Cevapla
Mahmut
Zam yapmasalar şaşardık zaten, ver mehteri veer
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.