Mobil

Cep telefonlarına ÖTV zammı yolda!

TBMM'ye sunulan yasa teklifiyle birlikte yüksek fiyatlı cep telefonlarına yüzde 50 ÖTV uygulanmasının yolu açılıyor.

Cep telefonlarına ÖTV zammı yolda!

Meclise sunulan yasa teklifiyle kitap, gazete ve dergilerdeki KDV sıfırlanırken, cep telefonlarına da yüzde 50 ÖTV uygulanmasının yolu açılıyor. 

TBMM'ye sunulan yasa teklifiyle birlikte yüksek fiyatlı cep telefonlarına yüzde 50 ÖTV uygulanmasının yolu açılıyor. Teklifin kısa süre içinde Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi bekleniyor. 

Cep telefonlarına yüzde 50 ÖTV yetkisi!

Bu yetkinin yüksek fiyatlı ve ithal edilen cep telefonlarında kullanılması bekleniyor. Bu vergi matrahlarının alt ve üst sınırları dörtte birine kadar indirilebilecek veya dört katına kadar arttırılabilecek. 

Hali hazırda yurt dışından Türkiye’ye getirilen cep telefonlarında yüzde 25 ÖTV alınıyordu. Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen yasa tasarısında cep telefonları üçe ayrıldı. Birinci grup fiyatı 1200 TL’ye kadar olanlar, ikinci grup 1200-2400 TL arası fiyatta olanlar ve 2400 TL’den fazla olanlar.

Söz konusu fiyat gruplarındaki telefonların ÖTV oranları yasa tasarısında şimdiki gibi yüzde 25 olarak bırakıldı fakat hükümete özel tüketim vergisinin yüzde 50’ye kadar çıkarılması için yetki verildi.

Yani devlet fiyatı 2500 TL’den yüksek fiyatlı bir telefonun ÖTV’si yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarılabilecek.

ÖTV Nedir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir.

Yorumlar
Çetin bayraktar
Dünyada bizim kadar soyulan başka bir ülke yoktur adamlar üretimden vergi alamıyor(üretim yok) tüketimden alıyor kimsede sesini çıkarmıyor
Cevapla
Alanya
%50 kesmez %300 olsun benim o telefona verdiğim para maaşlı isem daha maaş elime geçmeden peşin peşin vergisi kesilmiş, esnaf isem ödediğim vergiden artarak cebimde kalan param. Üste bide kdv ötv almak haramdır. Böyle vergi olmaz. Belki ben boğazımdan kısarak alıyorum devlet baba. Benim zevkim. Araba kullanan cep telefonu kullanan sigara içen insan ülkenin en çok vergi vereni. Bu vergi yasası değişmeli. Adam gibi bir vergi sistemi gelsin adil bir vergi oranı olsun. Onsan sonra sana be ben ne alm
Cevapla
Tipitip
Ben tanzim satışlı ilk cep telefonumu almak icin sabırsızlanıyorum, yaşasın...
Cevapla
yerli malı mı? Hangi yerli malı?
Yerli cep telefonu ve bilgisayarların yüzde yüz yerli olmadığını, tüm işlemcilerinin ve iç aksamlarının yurt dışından ithal olduğunu bile bile neden sadece Türkiye markası basılmış ürünlere yerli malıymış gibi bir izlenim veriliyor. Türkiyede yerli cep telefonu ya da bilgisayar ya da her hangi bir günlük kullanım elektronik cihaz yok. Ne zaman ki tüm iç aksamlarıyla yüzde yüz türkiyede üretilen bir ürün çıkar o zaman dayatma olmadan alır dener kullanırız. Vestele kuruş vermem ne zaman bir ürününü alsam elimde kaldı. Bu benim fikrim. Kendi deneyimim bunu paylaşmakta özgürüm.
Cevapla
yerli malı haa
YERLİ malı da alan kişi bu şeytani vergilerden kurtulamaz. amaç birilerini zengin etmek..ancak ürettiği telefonlarda beş para etmez..yine aynı vergi yöntemi kullanılıyor. kişi vestel telefonunu almış..hiç memnun değilmiş..focebook,ta anlatılıyor..sakın vestel ürününü almayın diyor..
Hangisi yerli?
güzel diyorsun da kardeş iPhone ne kadar yerli. ABD vatandaşı biri senin gibi çıkıp 'bu iPhone yerli değil yahu' diyor mu sence? Günümüz üretim şartlarında bu geyiğin bir anlamı kalmadı. Yetmişli yıllar kafası ya da doğu Bloku anlayışı ile yorum yapmayalım. Adam 200 dolara iPhone ürettiriyor sen de 1000 dolara bayıla bayıla alıyorsun. Soruyor musun bu iPhone ne kadar yerli diye?
Alkapon
Haklısın babam...
birileri para vurgunu yapsın!!!!
Niye Milleti Vestele, GM'ye , Caspere mahkum etmeye çalışıyorsunuz! yerli diye düşük işlemciyle kalitesiz ürünleri fahiş fiyata satılan dandik telefonları alıpta bunlarımı zengin edelim! Yerli diye takılan markalar hem dandik işlemcisinden, malzemesine varana kadar! hemde kazık fiyat! o zaman bu dayatma niye....
Cevapla
Neşe,,Ayşe kardeşler
vestelin sahibi saray ahalisinden olduğu için.. asla yerli malı almayacağız..bu halleri ile..
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.