Mobil

Cep telefonu için yeni vergi düzenlemesi kapıda!

Cep telefonu almak, aldırtmak, getirtmek artık çok daha zor olacak!


Yerli üreticilerin desteklenmesi amacıyla ithal ürünlere (yerlisi varmış gibi) ek vergi ile ilgili düzenleme kapıdayken Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi’nin söz konusu ilave verginin gelmesiyle birlikte "yolcu beraberinde getirilen cihaz" sayısının yüzde 33 artmasını beklediklerini ve bu yüzden yolcu beraberinde getirilen cihazlardan alınan 131.5 liralık harcın 600 liraya çıkarılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Kredi kartına taksit yasağının getirilmesine ilaveten söz konusu harçların yükseltilmesi ve ek vergiler sayesinde yapılmak istenen kullanıcıların GSM Operatörlerine hücum etmeleridir. Bu ve buna benzer düzenlemelerin bundan başka bir amaca hizmet ettiğini düşünemiyoruz. Yerli üreticiler "gerçekten" desteklenmek istiyorsa; yapılması gereken bu firmalara vergi muafiyeti gibi destekler verilmeli diye düşünüyoruz. Yoksa ek vergiler, harçlar ve taksit yasakları kullanıcıların farklı yollarla bu telefonları almaya itmektedir.

Geçen yıl 750 bin olan yolcu beraberinde getirilen cep telefonu sayısının bu yıl 1 milyona, geçen yıl 800 bin olan kaçak yollarla ülkeye sokulan cep telefonu sayısının da 1 milyon 100 bine yükselmesini beklediklerini dile getiren Ekşi, “Bu yıl 14 milyon 100 bin yeni cep telefonu satılacak. Bunların yüzde 50’den fazlası bin liranın üzerindeki modellerden oluşuyor” dedi.

Türkiye cep telefonu pazarının fiyat aralığına göre adetsel oranları hakkında da bilgi veren Ekşi, “2014 yılı ocak-haziran döneminde yüzde 33 olan bin 500 lira ve üzerindeki cep telefonu oranı, bu yılın aynı döneminde yüzde 40’a yükseldi. Cep telefonu pazarının cirosal oranına bakıldığında ise bin 500 lira ve üzerindeki cep telefonları için söz konusu dönemde oran yüzde 63’ten yüzde 67’ye çıktı” dedi.

Kaynak: Hürriyet.com.tr

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.