Mobil

Cep telefonunda taksit sayısı 3 aya indirilebilir

BDDK'nın üzerinde çalıştığı yeni bir düzenleme ile cep telefonlarında taksit sayısının üç aya düşürülmesi planlanıyor.

Cep telefonunda taksit sayısı 3 aya indirilebilir

Ekonomi yönetimi ithal telefonlar için yeni bir önlem almaya hazırlanıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK fiyatı 3 bin 500 liranın üzerindeki telefonları almak için kullanılan kredilerin taksit sayılarını 6 aydan 3 aya indirmeye hazırlanıyor.

Cep telefonunda taksit sayısı 3 aya indirilebilir

BDDK cep telefonlarına 3 bin 500 lira altı ve üstü telefonları ayırarak ithal cep telefonların taksit sayılarını sınırlı tutmuştu. Cep telefonu almak için kullanılan kredilerde vade sayısını 12'ye çıkaran düzenleme 27 Kasım 2018'de yapıldı. Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin yönetmelikte değişiklik yapılarak, fiyatı 3 bin 500 liraya kadar olan cep telefonlarını almak için kullanılan kredilerde vade sayısı 6 aydan 12 aya çıkarıldı. Fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonlarını almak için kullandırılan kredilerin vadesi ise 6 ay olarak belirlendi. Ancak geçici bir düzenleme yapılarak 3 bin 500 liranın üstündeki telefonlar için de iki aylığına 31 Ocak 2019 tarihine kadar taksit sayısı 12 olarak belirlendi. 2019 yılının Şubat ayında 3 bin 500 liranın üzerindeki cep telefonları için kullandırılan kredilerde 12 aylık taksit imkanının Nisan ayı sonuna kadar süreceği açıklandı. Ancak daha sonra 12 taksitten vazgeçildi ve 3 bin 500 lira üstü cep telefonları için taksit sayısı 6 ay olarak uygulanmasına karar verildi.

Taksit sayısının düşürülmesi planlanıyor

Hürriyet gazetesinden Neşe Karanfil’in haberine göre, BDDK şimdi 3 bin 500 liranın üzerindeki cep telefonları için taksit sayısını 3'e düşürmeye hazırlanıyor. Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik taslağında, "... fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirası'nın üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi üç ayı aşamaz" ifadesi yer aldı.

Şimdilik çalışmanın tasarı aşamasında olduğunu ve yasalaştıktan sonra hayata geçirileceğini belirtelim.

Yorumlar
Hayret
Dayı senin işin gücün yok mu? Türkçeyi katleden yorumlarını kendine sakla.
Cevapla
TipiTip
Sırf bu ...yüzünden siteye girmiyorum
💠 GakkoCan 💠
Dış ticaret açığı düşe diye alınması gereken bir karar ele görini ki geç kalınmış bir şey
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.