Mobil

Cep telefonunuz çalınırsa bunları yapın!

Size ait herhangi bir eşyanın çalınması elbette kötü bir durum. Bu bir de kişisel verilerinizin çok büyük kısmını içeren bir cihazınızın başına gelirse insana soğuk terler döktürebiliyor.


Biz de cep telefonunuzun çalınması durumunda yapmanız gerekenleri söyleyip sizi bilgilendirelim istedik. En azından aklınızın bir köşesinde bulunsun sonuçta sizin

Telefonunu 2 kez çaldırmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki işlemler biraz zahmetli o yüzden birazdan aktaracağım bilgileri bir kağıda yazıp cüzdanınızda bulundurmak faydalı olabilir. Cüzdanınızı ve telefonunuzu aynı çantaya koymuşsanız ve çantanız çalınmışsa bu önlem bir işe yaramayacaktır. Bir de mutlaka ama mutlaka cep telefonunuzun IMEI numarasını daha önceden bir yere kaydedin. Evet, gelelim neler yapmanız gerektiğine.

444 7 999 ve 0312 232 23 23 numaralarından Bilgi ve İhbar Merkezi'ni arayarak kayıp/çalıntı cihaz ihbarı yaparak cihazınızın haberleşme şebekesinden hizmet almasını engelleyin.
İhbarda bulunduktan sonra cihazın IMEI numarası www.mckstk.gov.tr adresinden sorgulandığında çalıntı ihbarı yapılmış cihaz ibaresi görünmektedir. İhbar doğrulandıktan sonra yapılan sorgulamada söz konusu ifade çalıntı cihaz ibaresine dönüşmektedir.

Hırsızlığın gerçekleştiği yerdeki polis karakoluna gidip cep telefonunuzun çalındığını bildirin. Polise giderken yanınızda telefon hattınızın bir faturası var ise işlemler biraz daha hızlı gerçekleşecektir.

Bundan sonra yapabileceğiniz tek şey ise beklemektir. Beklemek ve beklemek.
Son maddede bahsetmeye çalıştığımız gibi işlemler biraz uzun sürebiliyor. Kimi ihbardan hiçbir geri dönüş alınmazken başka bir telefon 1-2 hafta içinde sahibine geri dönebiliyor. Açıkçası biraz da hırsızın becerisine göre değişen bir durum. Temennimiz hiç kimsenin başına böyle bir olay gelmemesi fakat hayatın insanı nelerle karşı karşıya getireceği belli olmuyor o yüzden önlemini almakta fayda var. Umarız rehberimiz sizler için faydalı olmuştur.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.