Mobil

CES 2013: Samsung, Exynos 5 serisi işlemcisini açıkladı

Mobil cihaz ve tabletler için geliştirilen işlemci CES 2013'te sahne alıyor.

CES 2013: Samsung, Exynos 5 serisi işlemcisini açıkladı

Exynos 5 serisine ait ilk çözüm Google Chromebook ve devamında Nexus 10 tablette karşımıza çıkmıştı. Çift çekirdekli ve Cortex-15 mimarisine sahip işlemci bu anlamda bir ilki gerçekleştirmişti. Şirket cephesinde üretimi gerçekleştirilen ve resmi ağızlarca da doğrulanan sekiz çekirdekli birim ise CES 2013 etkinliğinde resmiyet kazandı.

ARM'ın big.LITTLE teknolojisini kullanan Exynos 5 Octa işlemcisi, 28nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteren ve Cortex-A15 mimarisini temel alan birim, mobil işlemci olarak tasarlanmış. Düşük güç ve yüksek performans bazlı çalışan işlemcide grafik performansı, Galaxy S III'te kullanılan Mali-400 GPU'dan iki kat daha fazla perfrmans sergiliyor.


4 çekirdekli iki birimin oluşturduğu Exynos 5 Octa toplamda 8 çekirdeğin konumlandırıldığı bir yapı sunuyor. Cortex-A15(1.8GHz) ve Cortex-A7(1.2GHz) mimarisini baz alan işlemci de her iki birim farklı frekanslarda işlem gerçekleştiriyor.

%70 oranında pil gücü tasarrufu sunan işlemci 2014’ün ilk çeyreğinde kullanılmaya başlanacak.

1357752795_exynoscesjtoctaled01.jpg
Yorumlar
Misafir
yani s4 de yok
Cevapla
burak kaya
Merhaba, Galaxy SIV için adı geçen söz konusu işlemci, yine Exynos 5 serisine dahil edilen dört çekirdekli Exynos 5440 ya da 5450 birimleri ancak Samsung'un bu işlemcileri görücüye çıkarmadan sekiz çekirdekli Exynos 5 Octa birimini tanıtması kafalarda soru işareti oluşturmuyor değil. Yinede sekiz çekirdekli bu işlemcinin 2013 yılında tercih herhangi bir cihazda kullanılacağını tahmin etmiyor. Prototip cihazlar karşımıza çıkabilir fakat resmi olarak bir cihazda konumlandırılacağını düşünmüyorum. Dört çekirdekli Exynos 5440 birimi de zaten Cortex-A15 mimarisini temel alıp 28nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteriyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.