Mobil

Müthiş özellik Android’e geliyor!

Google Android işletim sistemi için yeni bir özelliği devreye alıyor. Artık akıllı telefonlar birbirlerini görebilecekler.

Müthiş özellik Android’e geliyor!

Android cihazlar genellikle teknik özelliklere odaklanırlar. Apple, iOS ile kullanıcı deneyimine ilgi gösterir. Bu nedenle, iPhone veya iPad'ler sundukları avantajlarla rakiplerinden bir adım öndeler. Ancak, her iki taraf da dönem dönem birbirinden ilham almaktadırlar.

Google, iOS cihazlarının popüler özelliklerinden birini ekosistemi Android'e uyarlamaya hazırlanıyor. Bu sefer, ilham alan taraf Android oldu. Peki nedir bu Android'in iOS işletim sisteminden aldığı özellik?

İşte iOS'tan Android'e gelen özellik!

Müthiş özellik Android’e geliyor! - Resim : 1

Kalabalık ağ kaynaklarına sahip cihazımı bul popüler işletim sistemine geliyor. Tersine mühendislik sayesinde geliştiriciler, Google Play Services 21.24.13'ün en son sürümünde bulunan gizli kodu ortaya çıkardı. Bu kodlarda iki farklı ağ dikkat çekti. Birincisi "Telefonunuzun cihazlarınızı bulmanıza yardımcı olmasına izin verin", ikincisi ise "Cihazımı Bul" ağıdır.

Bu kodlar, Google'ın veri bağlantısı olmadan kayıp veya çalınmış Android cihazları bulabileceği anlamına geliyor. Sızıntılar doğruysa, şirket bunun için Google Play Hizmetleri'ndeki her Android cihazdan yararlanacak. Kullanıcıya pek fazla seçenek sunmayan bu sistemde, kayıp cihazınızı bulmak için tüm cihazlara açık bir ağa katılmanız gerekecektir.

Cihazımı bul ağı tıpkı Samsung'un SmartTag ve Apple'ın AirTag'i gibi çalışacak. Çok sayıda cihaz tarafından desteklenen bu hizmet, çalışmak için kalabalıktan yararlanacak. Sisteme bağlı tüm cihazlar birbirleriyle şifreli bir şekilde iletişim kurarak konumlarını bildirecekler. Aslında, Android bir süredir bu özelliğe sahipti. Ancak, sadece internet erişimi olduğunda kullanıldığı için yetersizdi. Artık ağ ile bu değişecek. Cihazlar birbirleri ile iletişime geçecek birbirlerinin konumunu bildirecekler.

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Google'ın cihaz ağımı bulmasının iOS platformunda olduğu gibi hırsızlık vakalarını önleyeceğini düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar
Dohan
Hemen gelse iyi olur geçkalmışlar
Cevapla
Sönmez
Çok iyi bir sistem olur destekliyorum.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.