Mobil

Çin çıldırdı! Android'den çıkıyorlar! Devrim başladı!

Amerika'nın Huawei'ye uyguladığı ambargo ters tepti. Çin Android'e savaş açıyor. HMS şimdi bir diğer Çinli firma tarafından da kullanılacak.


ABD'nin Huawei'yi yasaklamasından sonra, Çinli üretici kendi sistemi olan Harmony OS'in testlerine başladı. Bu süreçte tıpkı Google Mobil Servisleri (GMS) gibi, Huawei de Huawei Mobile Servisleri (HMS) kullanıma sunmak zorunda kaldı. Şu anda, birkaç Huawei cihazı zaten Huawei Mobil Hizmetlerini kullanıyor. HMS şimdi sadece Huawei'ye özel olmaktan çıkıyor. Çinliler resmen Android'e ve Google'a savaş açıyor.

Meizu HMS kullanacak!

Huawei çalışanı Akiba Ziluo'ya göre; Meizu, Huawei’nin HMS Core hizmet özelliklerine erişecek. Diğer bir deyişle Meizu cihazları, HMS Core'u Huawei Mobil Hizmeti üzerinden entegre eden kullanıcılara destek sağlayacak.

Çinli üretici, geçen yıl HMS Core 5'i tanıtmıştı. HMS Core 5 ile diğer üreticilerin de bu servisleri kullanmasının önü açılmıştı. HMS Core 5'in katmanları arasında; Uygulama Hizmetleri, Grafikler, Medya, Yapay Zeka (AI), Akıllı Cihaz, Güvenlik ve Sistem yer alıyor. GMS'ye büyük bir rakip olan HMS hem güvenli hem de hızlı olması ile dikkat çekiyor.

HMS'de ayrıca Huawei bulut depolama, Huawei makine öğrenimi hizmetleri, panoramik teknoloji hizmetleri, uygulama içi ödeme, reklam hizmetleri, push hizmetleri, analiz hizmetleri ve diğer işlevler de yer alıyor.

HMS Core şu anda Android, Harmony OS ve LiteOS'un üç ana sistemi için geçerli. Terminal sistemindeki Huawei'nin bir dizi uygulaması için destek sağlanabiliyor. Uygulama geliştiricileri, HMS'nin API'ları sayesinde uygulamalarını kolayca bu servislere entegre edebiliyor.

Huawei'den sonra Meizu'nun da bu servislere kendi isteği ile geçecek olması, Google'a ve Android'e bir savaşın açıldığını gösteriyor. Özellikle Harmony OS'in oturması ile diğer Çinli üreticileri de bu işletim sistemine geçiş yapabilir. Amerika'dan bağımsız olmak isteyen Çinli üreticiler bu amaçlarına 4-5 yıl içerisinde kolayca ulaşacak gibi görünüyor.

Yorumlar
çin büyük bela olacak!
çin özgür dünyanın bütün sosyal media uygulamalarını, bütün Google servislerini yasaklasın, whatsup, twittera gireni hapse atsın, ondan sonra Amerika yasak öyle olmaz böyle olur deyince ağlasın. öyle bir dünya yok. ya dünyaya tam entegre olacaksın, yada kendi siktir boktan casus uygulamalarını kullanacaksın.
Cevapla
bülent
ne çektim win android gogıldan. şeytan sürüleri eşelondan. cehenneme gidin.
Cevapla
Hamsi55
Kendini dünyanın efendisi zanneden abd nin artık her alanda sonu gelmeye başladı umarız büyüyüp kıllanınca çininde kıçı kalkmaz
Cevapla
serco
yahu çinliler abd lilerden kötüdür. şimdilik sana sopanın ucu değmiyorda farkında değilsin. Bizim Türk ten baska dostumuz yoktur.
neco
Kötü komşu, insanı mal sahibi yaparmış.
Cevapla
Smart🇹🇷
ABD önce Huawei’ye sonra da Xiaomi’ye karşı başlattığı ticaret savaşıyla Çin’i köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Ama bu savaş sonucunda Çinli firmalar kendi iletişim sistemleri-mobil uygulama mağazalarını yani kendi ekosistemlerini geliştirip ABD’nin açık saldırısına cevap veriyorlar. Bugün dünyada üretilen android telefonların büyük kısmının ve çiplerin neredeyse tamamının üretim yeri Çin. Bu savaş Çin’den çok ABD’nin zararına işleyecek gibi.
Cevapla
serco
kesinlikle öyle. Bizimde dış politikamız bu konularda çok güzel. Ama içerdeki hainler bitmiyor.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.