Mobil

LG için kötü haber geldi! Telefon işinden çekiliyorlar!

Bloomberg'in iddialarına göre LG bu yıl içerisinde akıllı telefon sektöründen çekilecek. Peki, LG'yi bu noktaya sürükleyen etkenler neler?

LG için kötü haber geldi! Telefon işinden çekiliyorlar!

LG, bu yılın Ocak ayındaki CES 2021 konferansında, LG’nin kayan ekranlı ilk konsept akıllı telefonu LG Rollable’ı göstermişti. LG, telefonun bu yıl satışa çıkacağını açıklamıştı. Ancak, her şey LG için planlandığı gibi gitmedi. Son zamanlarda, şirketin sürekli kayıplar nedeniyle akıllı telefon iş birimini satacağına dair düzenli olarak haberler ve söylentiler ortaya çıkmıştı. Bugün ise Bloomberg cephesinden kötü haber geldi.

LG Electronics akıllı telefon iş birimini VinGroup'a satmak istemişti. Ancak gerekli fiyat çok yüksek olduğu için anlaşma başarısız olmuştu. Şimdi ise Bloomberg'in bildirdiğine göre, LG telefon birimini satmak yerine bu birimi kapatacak.

LG ile Volkswagen ve Vietnam'daki Vingroup JSC arasında akıllı telefon işinin olası satışı konusundaki görüşmelerin başarısız olduğu ortaya çıktı. Ayrıca LG, yılın ilk yarısında tüm yeni akıllı telefonları piyasaya sürme planlarını askıya aldı. Diğer bir deyişle, LG akıllı telefon işini devralacak uygun bir alıcı bulamadığı için bu birimi kapatmak zorunda kalacak.

LG telefon işinden neden çekiliyor?

LG Electronics CEO'su Kwon Bong-seok daha önce şirketin zarar eden bu birim için tüm seçenekleri değerlendirdiğini söylemişti. Kwon Bong-seok "Mobil cihazlar için küresel pazardaki rekabet gittikçe şiddetlendiğinden, LG için soğuk bir karar verme ve en iyi seçimi yapma zamanı geldi. Şirket olarak akıllı telefon işinin satışı, geri çekilmesi ve küçültülmesi dahil olmak üzere tüm olası önlemleri değerlendiriyoruz." açıklamasında bulunmuştu.

Vietnamlı Vingroup JSC şirketinin, LG'nin mobil işini satın almakla büyük ilgisi olduğu söyleniyordu. Vingroup JSC, oteller, turizm, emlak, inşaat, otomobiller ve akıllı telefonlar gibi çok çeşitli alanları kapsıyor. Bu firmanın piyasa değeri 10 milyar doları aşıyor.

LG

Öte yandan, LG'nin akıllı telefon işi 2015'in ikinci çeyreğinden bu yana art arda 23 çeyrekte zarar gördü. Geçen yılın dördüncü çeyreği itibarıyla, departmanın zararı yaklaşık 4,43 milyar dolara ulaştı. Yani bu bölümü Vingroup JSC'ye satmak daha mantıklı bir seçim olabilir.

LG'nin akıllı telefon birimini kapatmayacağını ve birimi Vingroup JSC'ye satacağını düşünüyoruz. Şimdilik LG tarafından bu iddiaları doğrulayan ve inkar eden bir açıklama gelmedi. LG'den açıklama gelirse sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yorumlar
Raşit
Çekilmesi lazım
Cevapla
yakup
yalan haber LG firmasının pazardan çekilmeye düşünmüyorlar LG ülkedeki çalışanlarına duyuru yaparak akıllı telefon birimini kapatacağını açıkladı. Haberde şirketin “Project B” kod adlı Rollable modeli dışında yeni ürün gelişimini durdurduğu ve resmi açıklamanın ay sonunda yapılacağı belirtildi. LG’nin küresel iletişim direktörü Ken Hong ise XDA’ya yaptığı açıklamada iddiaları kesin bir dille reddetti. Söylentilerin “tamamen yanlış ve haksız” olduğunu ifade eden Hong, akıllı telefon biriminin faaliyetlerine güçlenerek devam edeceğini belirtti. Dolayısıyla LG için en azından yakın dönemde havlu atma gibi bir durum söz konusu olmayacak dedi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.