Çin Huawei için ABD'yi karşısına aldı! Kılıçlar çekildi!

Çinli teknoloji devi Huawei’e getirilen yeni kısıtlamalar, Çin tarafında bardağı taşıran son damla oldu.

Çin Huawei için ABD'yi karşısına aldı! Kılıçlar çekildi!

Teknoloji savaşları tabiri bugüne kadar pek çok defa kullanılmıştı. Ancak belki de ilk defa bu kadar duruma uygun bir hale geldi. Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yıllardır süren ve genellikle dolaylı olarak yürütülen bu savaş, artık aleni bir hal aldı. Tabi fitili ateşleyen ilk olay, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2019 yılında Huawei’e getirdiği ambargo olmuştu. Ne gariptir ki son olay da yine Huawei ile alakalı.

Uzun süredir devam eden ambargonun artık yavaş yavaş gevşetilmesi bekleniyordu. Ancak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden tarafından imzalanan yeni bir karar, Amerikan şirketleri ile Huawei’nin her türden ticaretini yasaklıyor.

Çin Huawei için ABD'yi karşısına aldı! Kılıçlar çekildi!

Üstelik hepsi bu kadarla da sınırlı değil. ABD kendisinin haricinde Japonya ve Hollanda’nın da Huawei’ye karşı ambargo uygulaması için girişimlerde bulunmaya başladı.

En büyük rakibinin bu kadar aleni bir şekilde hareket etmesinden son derece rahatsız olan Çin ise bir açıklama yaparak Amerika Birleşik Devletleri’nin bu karar ve tavırlarının Uluslararası Ticaret Kanunlarına aykırı olduğunu ve Huawei’e yapılan uygulamaların hukuksuz olduğunu dile getirdi. Bu durum karşısında kendi şirketlerini korumaya devam edeceğini belirten Çin, hiçbir şirketinin hakkının yenilmesine ve uluslararası arena ezilmesine müsaade etmeyeceğini duyurdu.