Mobil

Çin Hükümeti istese de TikTok verilerine ulaşamaz!

ByteDance güvenlik Başkanı Roland Cloutier, Çin Hükümeti istese de TikTok verilerine ulaşamaz açıklamasında bulundu.

Çin Hükümeti istese de TikTok verilerine ulaşamaz!

ByteDance güvenlik Başkanı, Çin Hükümeti istese de TikTok verilerine ulaşamayacak olduğunu belirtti ve bunun nedenini açıkladı.

Çin Hükümeti istese de TikTok verilerine ulaşamaz!

Bilindiği üzere uzun süredir ABD-Çin hattında gerilim devam ediyor. Özellikle de son aylarda bu gerilim açık kartlarla oynanarak üst seviyeye çıkarılmıştı. Örnek verecek olursak bunlardan bazıları, ABD'nin korona ile ilgili Çin'e ağır ithamlarda bulunması, Google hizmetlerinin Huawei modellerine verilmemesi, telefonlarda kullanılan bazı çiplerin Çinli akıllı telefon şirketlerine satılmasına engel konulmaya çalışılması, TikTok ile ilgili çıkan veri hırsızlığı gibi iddalar vs.

Geçtiğimiz haftalarda da ABD Başkanı Donald Trump, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in ABD'deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımlamıştı.

Söz konusu kararnamede  yer alan açıklamada ise ByteDance'in ABD'nin ulusal güvenliğini tehdit edebileceğine yönelik "güvenilir kanıtlar" olduğu ifade edildi. Bu nedenle TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in, ABD'deki tüm varlıklarını 90 gün içinde elden çıkarması öngörülmüştü ve Microsoft veya başka bir Amerikan firması kısa biçimli video uygulaması TikTok'un ABD operasyonlarını süre dolmadan satın alırsa, bu yasağın ortadan kalkacağı bizzat Trump tarafından daha önce belirtilmişti.

Çin Hükümeti istese de TikTok verilerine ulaşamaz! - Resim : 1

ByteDance güvenlik Başkanı Roland Cloutier, ağır iddialarla karşı karşıya kalan ve ABD'de yasaklanan TikTok'taki veriler hakkında ''Çin Hükümetinin istese dahi bu verilere ulaşamayacak'' olduğu açıklamasında bulundu. Bunun sebebi olarak ise; tüm kullanıcı verilerinin bulunduğu sunucuların Amerika Birleşik Devletleri'nde yer alıyor olmasını gösterdi.

Ayrıca TikTok uygulamasının Çin'de bulunmadığını belirten Roland, bu durumun Çin hükümetinin TikTok uygulaması üstünde bir yetkisi olmadığını gösteriyor dedi.

Yorumlar
Timothy
ABD'deki sunucularda bulunan verilerin tek bir dokunuşla Çin sunucularına aktarılmayacağının garantisini kimse veremez. Benzer bir durum Xiaomi'nin Hindistan'a bulunduğunu söylediği sunucuları için de geçerli, Hindistanlı uzmanlar ise verilerin rahatlıkla Çin'e aktarılabileceğini belirtiyor. Ayrıca madem veriler aktarılamaz, Çin hükümeti niçin canhıraş biçimde Tiktok'u korumaya çalışmakta? Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Veri güvenliği söz konusu, ABD olması gerektiği gibi ciddiye alıyor diğer ülkeler sadece izliyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.