Mobil

Çin’de Apple fırtınası! Bütün Çinli şirketleri geçti!

Her ne kadar Çin ve ABD arasında siyasi gerilim giderek artsa da Apple Çin pazarında büyümeye devam ediyor.

Çin’de Apple fırtınası! Bütün Çinli şirketleri geçti!

Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşları, bildiğiniz gibi ABD’nin Donald Trump döneminde en tepe noktasına ulaşmıştı. Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Huawei, ABD tarafından ambargoya maruz bırakıldı ve Google servislerinden dışlandı. Bu süreçte ciddi kan kaybeden şirket, kendi servislerini kullanmaya başlamasına rağmen akıllı telefon satışları anlamında hala toparlanmış değil.

Çin’de Apple fırtınası! Bütün Çinli şirketleri geçti!

Ancak tüm bu gelişmelere rağmen Çinli kullanıcılar, satın alma tercihlerini milliyetçi duygulardan uzak şekilde belirliyor. Bunun en somut göstergesi ise, 2023 yılının ilk çeyreğine ait raporlarda ortaya çıktı. Araştırmalara göre yeni senenin ilk üç ayında Çin pazarında en çok akıllı telefon satan şirket, ABD temsilcisi Apple oldu. Çin’deki pazar payını yüzde 17.9’dan yüzde 19’a çıkartan şirket, liderliği de kimselere kaptırmadı.

Çin’de en çok akıllı telefon satan ikinci üretici ise Oppo oldu. Ana vatanında yüzde 18.3’lük pazar payı yakalayan marka, başarılı bir performans ortaya koydu. Apple ve Oppo’yu takip eden diğer akıllı telefon üreticileri ise yüzde 17.7 ile vivo, yüzde 14.6 ile Honor, yüzde 13.6 ile Xiaomi ve yüzde 9.2 ile Huawei oldu. Oppo’nun alt markası realme ise yüzde 1.9’luk pazar payı ile yetinmek zorunda kaldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.