Mobil

Çin’de telefon satışları dibi gördü! İşte en çok zarar gören şirket!

Koronavirüs dünyada 80’den fazla ülkeye yayılırken, akıllı telefon satışlarında da büyük düşüşlere sebep oldu.

Çin’de telefon satışları dibi gördü!  İşte en çok zarar gören şirket!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, ölümlere yol açmasının yanı sıra ülke ekonomisine de çok büyük zararlar veriyor. Sosyal yaşamı da doğrudan etkiliyen virüs, insanların dışarı çıkmasını engelliyor. Öte yandan Çin’in birçok şehrinde sokağa çıkma yasakları ilan edilirken, önlemler en üst seviyeye çıkartılmış durumda.

Sokakların adeta ölü şehri andırdığı ülkede, alış veriş için marketlere dahi iki günde bir gidiliyor. Hal böyle olunca üreticiler bundan doğrudan etkilenmek durumunda kalıyor. Akıllı telefon sektörünün lider markalarının birbirleri ile kıyasıya bir rekabet içerisinde oldukları uzak doğu pazarında satışların büyük oranda düştüğü ifade edilirken, bu düşüşteki en büyük payın Çin’de olduğu söyleniyor.

Çin’de telefon satışları dibi gördü!  İşte en çok zarar gören şirket! - Resim : 1

Akıllı telefon satışları dibi gördü!

Şu ana kadar Çin’de akıllı telefon satışlarının %45 oranında azaldığı düşünülüyor. Apple, Huawei, Xiaomi ve Samsung gibi devlerin kapıştığı Çin pazarında en çok hasarı gören şirketin ise yine en çok satışı yapan Huawei’nin olduğu tahmin ediliyor. Tüm bunların sebebi olarak ise koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerin olduğu görülüyor.

Çin hükümetinin sokağa çıkma yasağı, karantinaya alma, seyahatlerin durdurulması gibi kararlarının söz konusu düşüşlerdeki payı hayli yüksek gibi düşünülse de insanların bireysel kararlarının da bu durumda çok büyük bir payı bulunuyor. Ayrıca şirketlerin fabrikalarını kapatması da gerekli üretimin yapılmasını engelliyor.

Koronavirüs dünyada pek çok ülkede görülürken henüz ülkemizde böyle bir vakaya rastlanmadı.

Yorumlar
Nazmi
İlk çikan nokiya sshibi olmak isterim inşallah
Cevapla
Nana
İnşaallah size nasip olur Nazmi bey
Kitiro Moskovich
Kafanız karışmış sizin
💠Gakko💠
Sağlıktan önemli del hec bise dikkat etmemiz gereki
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.