Mobil

Ne Apple, ne de Samsung! Xiaomi Redmi bir ilki başardı!

Ülkemizde de oldukça popüler markalardan biri olan Xiaomi Redmi, bir ilke imza attı. Samsung ve Apple’ın uzun süre üzerinde çalıştığı teknolojiyi Redmi ekibi buldu geliştirdi!

Ne Apple, ne de Samsung! Xiaomi Redmi bir ilki başardı!

İlk ekran altı parmak izi okuma teknolojisine sahip akıllı telefon 2018 yılında çıkmıştı. Fakat 2018 öncesinde Apple ve Samsung’un bu hususta önemli bir mesai harcadığı biliniyordu. Hatta Apple’ın FaceID öncesinde bu teknoloji için yüksek düzeyde Ar-Ge harcaması yaptığı da kamuoyuna sızdırılmıştı. Tüm bu harcamalara karşın ne Apple, ne de Samsung parmak izi okuyucusunu LCD panel arkasına yerleştiren bu teknolojiyi verimli bir şekilde hayata geçirmedi.

Dahası günümüze geldiğimizde de henüz hiçbir üretici ekran altı parmak izi okuyucusunu LCD panel arkasına yerleştirmeyi başaramamıştı. Çünkü LCD panellerin arka kısmında yer alan aydınlatma yüzeyi, sensorlerin parmak izini tanımasını engelliyordu.

Görünen o ki Çinli üretici Redmi sonunda bu sorunun üstesinden gelmeyi başardı. Redmi’nin başındaki isimlerden biri olan Lu Weibing yaptığı bir paylaşımda ekran altı parmak izi okuma teknolojisinin LCD ekranda nasıl çalıştığını gözler önüne serdi.

Weibing’in bu teknolojiyi test ettiği telefon bir Redmi Note 8 prototipi. Elbette bu teknolojinin hemen kullanıma sunulmasını beklemek hata olur. Zira biraz daha süre geçmesi gerekiyor. Fakat önümüzdeki yıl çıkacak olan hemen hemen tüm Redmi modellerinde bu teknolojinin kullanılması, bizler için sürpriz olmayacaktır.

Yorumlar
...
Arkadaşlar bu teknoloji zaten daha önce vardı, bunu biliyoruz ancak bu teknolojinin kullanıldığı cihazlar OLED bazlı ekranlar kullanıyorlardı. Yani LCD ekranda olduğu gibi arka ışık katmanı yoktu; bu da parmak izinin okunmasını kolaylaştırıyordu. Ancak LCD'de arka ışık katmanı var ve bu katman parmak izinin okunmasını engelliyor. Xiaomi, o bölgedeki görüntüyü bozmadan LCD ekran (Redmi Note 8 cihazının ekranı OLED tabanlı değil) altından parmak izi okumayı sağlamış. İlk olan bu.
Cevapla
Kuzey
Eski yillara ait bir haberi yeniden yayinlamissiniz.. :)
Cevapla
Makerol
Samsung galaxy a 80 de vardı aynı teknoloji
Cevapla
Doğukan
Dostum a80de amoled ekran vardı redmi de ise lcd ekranda bir ilki gerçekleştirmiş
Teknomanyak
Arkadaşlar banane amolet yok lcd ekranmış ben teknolojiye bakarım sonuçta oppo yapmış yani bir ilk değil yalan haber yapmayın kapiş
Cevapla
Ozan
lcd ekranlı telefonlar hep ucuz telefonlar yani bu teknolojiyi 1000tllik telefonlar bile kullanıcak
Orhan
DEMEK PARMAK İZİMİZİ İSTİYORLAR BAŞKA NE İSTİYORLAR 😬😬
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.